Czerwcowa oferta nabycia spółek węglowych odblokowała potencjał tkwiący w polskich spółkach energetycznych. Konsolidacja indeksu WIG-energia, która ma miejsce po wystrzale w połowie lipca, zarówno od strony technicznej, jak i fundamentalnej, powinna stanowić bazę pod dalsze wzrosty. Jeszcze w tym roku realny jest powrót do szczytu z 2022 r. (3168,59). Wejście: 2740. Cel: 3100. SL: 2620.
Rafał Sadoch
BM mBanku
EUR/PLN
Istnieje ryzyko, że krajowa polityka monetarna może być szybciej poluzowana niż w przypadku innych banków centralnych.
Ropa WTI
Ropa naftowa ma za sobą bardzo udane dwa miesiące, głównie za sprawą ograniczeń podaży. Koniunktura jednak coraz mocniej się obniża, co będzie uderzać w popyt.
S&P 500
Hossa na rynku akcji trwa. Przydarzające się korekty nie zmieniają trendu. Nawet płytka recesja nie powinna nic zmienić, jeśli inflacja będzie spadać. Bankierzy centralni w tym scenariuszu szybciej ruszą ze wsparciem dla gospodarki.
Michał Krajczewski
BM BNP Paribas Bank Polska
GBP/USD
Kurs GBP/USD po lipcowej korekcie zatrzymał się idealnie na wsparciu tworzonym przez 200-sesyjną średnią kroczącą oraz poprzedni lokalny szczyt z połowy czerwca. Ponadto relatywnie wyższe odczyty inflacji na Wyspach przekładają się na bardziej jastrzębią politykę BoE względem Fedu, co powinno wspierać notowania funta. Cel: 1,33. SL: 1,27.
Uprawnienia do emisji CO2
Notowania pozwoleń na CO2 od marca znajdują się w trendzie spadkowym – ostatnie wzrosty w połowie lipca zostały idealnie zatrzymane na linii trendu, co może oznaczać potencjał do dalszych spadków. Cel: 80. SL: 98.
S&P Energy Select Sector Index
W lipcu obserwowaliśmy rotację w kierunku sektorów cyklicznych/value, a jednym z beneficjentów tej zmiany był amerykański sektor energetyczny. Notowania indeksu wybiły się z półrocznego trendu spadkowego, po wcześniejszej obronie wsparcia przy 800 pkt, co może być sygnałem zmiany trendu, w ślad za analogicznymi, pozytywnymi sygnałami na ropie. Cel: 1000. SL: 850.
Kamil Cisowski
DI Xelion
EUR/PLN
Nie widzimy właściwie żadnych argumentów za dalszym umocnieniem złotego poza faktem, że byłaby to kontynuacja trendu, który obserwujemy od lutego. W lipcu kurs wyznaczył nowe dołki, jest w naszej ocenie zbyt niski, w szczególności, gdy weźmie się pod uwagę perspektywę nadchodzących obniżek stóp procentowych. Oczekujemy powrotu do poziomu 4,50 przy jakimkolwiek wzroście globalnej awersji do ryzyka.
Gaz ziemny
W sierpniu, po typowej wakacyjnej przecenie, rozpoczyna się okres sprzyjającej sezonowości dla cen gazu. Patrząc na zachowanie cen innych surowców energetycznych, całkowicie realne wydaje nam się szybkie wybicie czerwcowych, a potem marcowych szczytów i ruch w kierunku 4 USD/mmBtu. Jego dotychczasowy brak to głównie efekt splotu czynników podażowych z wysokim zapełnieniem magazynów, ale co się odwlecze…
VIX
Nasze obawy, że nawet jeśli lipiec okaże się miesiącem wzrostowym, może mieć z uwagi na posiedzenie Fedu słabą końcówkę, nie zrealizowały się. Nasza pozycja na VIX zostaje pozostawiona tym samym na kolejny miesiąc. W sierpniu sezonowość zaczyna być niesprzyjająca dla rynków akcji, choć miesiąc nie jest typowo tak zły jak wrzesień. Przy obecnym wysokim poziomie cen akcji, niewiarygodnie niskich wycenach zmienności, powszechnym przekonaniu, że walka z inflacją i cykl podwyżek w USA są zakończone, co niekoniecznie musi być prawdą, nie widzimy innych porównywalnie atrakcyjnych opcji wśród globalnych indeksów.
Marek Rogalski
DM BOŚ
CHF/JPY
Bank Japonii zaczyna płynnie wychodzić z programu YCC, co może długofalowo wspierać jena (chociaż podwyżkę stóp zobaczymy nieprędko). Tymczasem Narodowy Bank Szwajcarii jest w coraz bardziej komfortowej pozycji, jeżeli chodzi o walkę z wysoką inflacją.
Ropa WTI
Globalny popyt na ropę w lipcu wyraźnie wzrósł, co przełożyło się na zmianę technicznego układu w średnioterminowej perspektywie. Kolejne zwyżki są prawdopodobne.
Hang Seng China Enterprises Index
Giełda w Chinach zaczyna się wybudzać z letargu, a oczekiwania co do stymulacji fiskalnej mogą pchnąć wyceny tamtejszych spółek w górę.
Sobiesław Kozłowski
Noble Securities
USD/PLN
Korekta słabości USD, w przypadku pogłębienia, byłaby katalizatorem korekty rajdu na walutach rynków wschodzących, w tym i złotego. Kontrargumentem mógłby być trwalszy rozejm w działaniach wojennych na Ukrainie, ale zdaje się być on znacząco zdyskontowany. Rozpoczęcie cyklu obniżek przez RPP we wrześniu to argument monetarny za słabszym PLN.
Ropa Brent
Ograniczenie wydobycia przez OPEC+ sprzyja notowaniom ropy, przy czym jastrzębia polityka głównych banków centralnych wywiera presję na aktywność gospodarczą, w tym i popyt na ropę, co jest czynnikiem wyższego rzędu i będzie w średnim terminie wyzwaniem dla kartelu i notowań ropy. Wejście: 88,9. SL: 101,6.
sWIG80TR
W ujęciu globalnym wzrostowy trend w segmencie akcji wydaje się mocno zaawansowany, co przy rosnącym prawdopodobieństwie odwrócenia skłania do wyboru potencjalnie dość odpornego na zewnętrzne zawirowania krajowego sektora małych spółek. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, iż w perspektywie liczonej od maja sektor ten korektę (w postaci pędzącej) może mieć już za sobą.
Bartosz Sawicki
Cinkciarz.pl
GBP/JPY
Kolejne kroki Banku Japonii w kierunku normalizacji polityki powinny sprzyjać kontynuacji odbicia jena. Z kolei funt może być zagrożony skrajnie wyśrubowanymi oczekiwaniami odnośnie do przyszłych kroków Banku Anglii, zwłaszcza w przypadku nabrania impetu przez dezinflację.
Miedź
Inwestorzy finansowi zwiększają swoją pozycję spekulacyjną netto, zapasy w Szanghaju spadają, a chińskie władze coraz śmielej wspierają anemiczny rynek nieruchomości. Taka kombinacja powinna sprzyjać kontynuacji odbicia po powrocie notowań ponad 200-sesyjną średnią ruchomą.
Hang Seng
Perspektywa finiszu podwyżek stóp procentowych w głównych gospodarkach połączona z coraz agresywniejszą stymulacją chińskiej gospodarki zwiastować może kontynuację zwyżek. Hang Seng już w lipcu wymazał połowę tegorocznego spadku, a kurs sforsował 100-sesyjną średnią ruchomą oraz szczyty korekty z czerwca.
Andrzej Kiedrowicz
PKO BP
EUR/PLN
Rosnące szanse na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych NBP już we wrześniu przy prawdopodobnej kolejnej podwyżce europejskich stóp powinny wywołać wzrostowe odbicie kursu EUR/PLN.
Ropa Brent
Zaaranżowane przez OPEC+ cięcia wydobycia surowca wraz z zapowiadanymi działaniami chińskich władz w celu pobudzenia lokalnej gospodarki powinny wspierać dalszy wzrost cen ropy.
Shanghai Composite
Zapowiedź działań ze strony chińskich władz mających pobudzić wzrost gospodarczy wraz z możliwym dalszym luzowaniem polityki pieniężnej przez Ludowy Bank Chin powinny wspierać wzrost notowań indeksu.
Michał Stajniak
XTB
USD/PLN
Szarża złotego może zbliżać się do końca. Niższa inflacja i fatalne PMI wskazują na szybkie zbliżanie się potencjalnej obniżki stóp procentowych. Z kolei gospodarka USA radzi sobie nieźle, dlatego kolejna podwyżka w tym roku jest mocno prawdopodobna. Cel: 4,15. SL: 3,90.
Pszenica
Obecnie większość wpływu związanego z potencjalnym ograniczeniem podaży jest już w cenach. Rosja korzysta na fali zmniejszenia dostaw z Ukrainy i opróżnia swoje magazyny. Dodatkowo zbiory w Ameryce Południowej mają być wyższe od oczekiwań. Do tego niepewność dotycząca wzrostu w Chinach powoduje wyprzedaż soi i kukurydzy, co również wpływa na pszenicę. Cel: 620. SL: 680.
Hang Seng China Enterprises
Chiny zapowiedziały większe pakiety stymulacyjne, ale na razie żadne konkretne działania nie zostały podjęte. Dodatkowo PBOC nie zdecydował się ostatnio na cięcia stóp procentowych, a Chiny próbują w dalszym ciągu wspierać popyt wewnętrzny, który pozostaje na niskim poziomie. Cel: 6480. SL: 7100.
Mateusz Namysł
Santander BM
USD/PLN
Różnica w poziomie inflacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi przy zmniejszającym się dysparytecie stóp procentowych uzasadnia zwiększone prawdopodobieństwo ruchu wzrostowego USDPLN.
Gaz ziemny
Zbliżający się sezon grzewczy oraz rosnące ceny ropy naftowej zwiększają szanse na powrót ceny gazu ziemnego na wyższe poziomy. Ważne dla ceny gazu będą dane o wydobyciu surowca w Stanach Zjednoczonych, jak i prognozy pogody na jesienne i zimowe miesiące. Cel: 3,7.
VIX
Zmienność indeksów znacznie spadła w ostatnich miesiącach, jednak biorąc pod uwagę obserwowane ich wzrosty, oddziaływanie wyższych stóp procentowych oraz programu zmniejszania bilansu Fedu, prawdopodobny jest powrót zmienności na wyższe poziomy. Cel: 21.
Łukasz Zembik
Oanda TMS Brokers
EUR/PLN
Dobra passa złotego względem euro trwa. Kurs EUR/PLN zmierza w kierunku strefy 4,3950–4,3750 – gdzie przebiega techniczna strefa wsparcia, wyznaczona przez maksima z 2019 r. i wakacji 2020 r. Oczekuję w pierwszej części miesiąca spadków w ten obszar, po czym istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpi korekta wzrostowa, która wzniesie kurs w nieco wyższy obszar 4,42–4,43 i takich poziomów oczekuję na koniec sierpnia. Cel: 4,43.
Ropa Brent
II połowa roku wg prognoz m.in. Międzynarodowej Agencji Energetycznej na rynku ropy naftowej przyniesie deficyt, po tym jak w tym roku dominowała nadwyżka w relacji popytu do podaży. Ten czynnik powinien wspierać nieco wyższe ceny tego surowca. Impuls wzrostowy na odmianie Brent rozpoczął się pod koniec czerwca. Po krótkiej, dwudniowej korekcie w połowie lipca, notowania kontraktu ponownie rozpoczęły wspinaczkę. Cena ewidentnie zmierza w kierunku horyzontalnego oporu na poziomie 87–89 dolarów za baryłkę. Cel: 89.
FTSE100
W pierwszej połowie lipca zakończyły się spadki indeksu FTSE100. Dołek wypadł w okolicach 7225 pkt. W kolejnych dniach notowania dynamicznie urosły, przełamując górne ograniczenie kanału spadkowego, w którym indeks przebywał od mniej więcej 21 kwietnia 2023 r. Koniec minionego miesiąca przebiegał w postaci wąskiej konsolidacji notowań, która wskazuje, że prawdopodobieństwo kontynuacji zwyżek jest na ten moment wyższe od scenariusza spadkowego. Po „wyjściu górą” z tego krótkoterminowego trendu bocznego notowania powinny zmierzać w stronę pułapu 7930 pkt – tam bowiem są zlokalizowane maksima z kwietnia tego roku. Cel: 7930.
ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.