Łukasz Wardyn CMC Markets
EUR/PLN
Euro jeszcze definitywnie nie wybiło się z wielomiesięcznej formacji. Można więc liczyć, że utrzyma się w konsolidacji. Długie pozycje na złotym może odstraszać słabość forinta.
Cel: 4,31. Stop loss: 4,44.
złoto
Aktualizacja: 05.09.2019 12:26 Publikacja: 05.09.2019 12:26
Foto: Fotolia
Łukasz Wardyn CMC Markets
EUR/PLN
Euro jeszcze definitywnie nie wybiło się z wielomiesięcznej formacji. Można więc liczyć, że utrzyma się w konsolidacji. Długie pozycje na złotym może odstraszać słabość forinta.
Cel: 4,31. Stop loss: 4,44.
złoto
Złoto kontynuuje zwyżkę, która według AT może wynieść metal przynajmniej do 1650 USD/uncję. Obniżki stóp procentowych i niepokoje w kwestii wojen handlowych i kondycji globalnej gospodarki będą sprzyjać utrzymywaniu się wysokich cen.
Cel: 1570. Stop loss: 1430.
S&P 500
Gospodarka amerykańska nadal ma się względnie nieźle, a wykres miesięczny wygląda zachęcająco dla byków. W krótkim terminie indeksowi brakuje jednak impetu i może pozostawać dłużej w obrębie zakresów z sierpnia. Cel: 2840. Stop loss: 3040.
Tylko teraz 149 zł za rok
dostępu do parkiet.com
Marcin Kiepas analityk Tickmill
USD/PLN
W sierpniu złoty tracił na fali wzrostu awersji do ryzyka, umacniającego się dolara i w jakimś stopniu obaw związanych z kredytami frankowymi, wbrew mocnym krajowym fundamentom. Przecena poszła zdecydowanie za daleko. Czas na korektę.
kukurydza
Prognozowany wzrost plonów kukurydzy w USA i wojny handlowe to źródła 2,5-miesięcznego spadku jej ceny, który sprowadził notowania do poziomów z połowy maja. Pierwszym liczącym się wsparciem jest 355,25 centa za buszel (linia łącząca dołki z ostatnich trzech lat).
S&P 500
Sierpniowa realizacja zysków na Wall Street jeszcze nie powinna kończyć korekty na amerykańskim rynku akcji. Dlatego wydaje się, że indeks S&P 500 wybije się dołem z konsolidacji, atakując czerwcowe minima 2728,81 pkt.
Michał Krajczewski BM BGŻ BNP Paribas
USD Index
Wybicie indeksu dolara na nowe szczyty potwierdza obowiązujący trend umocnienia amerykańskiej waluty.
Cel: 103. Stop loss: 96,5.
pallad
Metal wybił się z krótkoterminowej konsolidacji i kontynuuje trend wzrostowy – może „nadgonić" hossę obserwowaną na pozostałych surowcach szlachetnych.
Cel: 1 750. Stop loss: 1 400 USD/ozt.
BUX
Odbicie od istotnego poziomu wsparcia w rejonie 39 tys. pkt, potwierdzone utworzeniem formacji świecowej młotka w ujęciu tygodniowym, jest sygnałem do powrotu trendu wzrostowego na indeksie węgierskiej giełdy. Cel: 43 500. Stop loss: 38000.
Kamil Maliszewski DM mBanku
EUR/GBP
Gołębi przekaz od EBC może spowodować większą presję na euro, także wobec funta. Ten pozostaje w ostatnich tygodniach słaby, jednak we wrześniu sytuacja w kontekście brexitu raczej nie ulegnie zmianie, a rynek w coraz większym stopniu wycenia twardy brexit. Cel: 0,86.
cukier
Sporą rolę w ostatniej słabości cen cukru odgrywają relatywnie wysoka podaż (głównie z Indii) oraz słabość brazylijskiego reala. Zakładając uspokojenie sytuacji na rynkach EM i umocnienie BRL, spodziewamy się odrobienia części strat z poprzednich miesięcy. Cel: 11,8 c/lb.
DAX
Jeśli rozmowy handlowe między Chinami a USA nie zakończą się dalszą eskalacją konfliktu, a banki centralne (Fed i EBC) nie rozczarują we wrześniu, mniej niekomfortowo będziemy się czuć z pozycją długą, choć obecnie to spore ryzyko. Cel: 12 450.
Marcin Sulewski Santander Bank Polska
EUR/NOK
Norweska korona jest blisko swojego najsłabszego poziomu do euro w historii. Poziom 10 koron za euro jest właśnie testowany po raz czwarty w historii i zakładam, że tym razem również nie będzie to udana próba. Wejście: 9,99. Stop loss: 10,2.
srebro
Ponawiam typ sprzed miesiąca. Zakładam, że dynamiczny wzrost obserwowany od czerwca to elliotowska 3-ka i niebawem rozpocząć się może korekcyjna 4-ka.
Stop loss: 18,8 USD/ozt.
NASDAQ
Na indeksie spółek technologicznych, tak jak w przypadku S&P 500 i DJIA, sierpniowa korekta jest na razie płytsza niż majowa. Zakładam wznowienie zwyżek dzięki oczekiwaniom na luzowanie polityki przez Fed i EBC.
Stop loss: 7350.
Marek Rogalski DM BOŚ
USD/ZAR
Rand ponownie jak inne waluty high yield był obciążony obawami o bankructwo Argentyny oraz niepewnością co do relacji USA–Chiny. Liczę na krótkoterminową odwilż, a walutę powinna dodatkowo wspierać sytuacja na rynku platyny i złota.
Cel: 14,5.
soja
Korzystny układ techniczny może zapowiadać większą korektę, jeżeli dodatkowo zostałaby wsparta korzystnymi decyzjami chińskiej administracji o zakupach amerykańskiej soi.
Cel: 925 centów za buszel.
FCN40
Zwróćmy uwagę, że indeks nie pogłębił w końcu sierpnia dołków po kolejnej tyradzie Trumpa. To sugeruje, że możemy być świadkami napływu kapitału zachęconego słabszym juanem i szykowaną stymulacją fiskalną przez chińskie władze. Cel: 11 000.
Przemysław Kwiecień dział analiz, XTB
GBP/JPY
Para jest ekstremalnie wyprzedana, patrząc przez pryzmat pozycjonowania inwestorów, zakładających spowolnienie gospodarcze oraz twardy brexit. Funt ma duży potencjał fundamentalny, ale uwolnić go może uniknięcie wyjścia z UE bez porozumienia. Cel 137.
cukier
Ceny cukru są najniższe od niemal roku. To efekt pożarów w Brazylii, jak i globalnej presji na waluty rynków wschodzących. W ubiegłym roku jednak wrzesień rozpoczął silne odbicie i jest szansa na powtórkę tego scenariusza.
Cel: 12,45 c/lb.
S&P500
Potężny spadek rynkowych stóp procentowych na razie utrzymuje wyceny akcji wysoko, ale profil ryzyka nie wygląda zbyt atrakcyjnie, szczególnie dla amerykańskich indeksów.
Wejście: 3000. Cel: 2800.
Bartosz Sawicki TMS Brokers
EUR/PLN
Sierpniowy wystrzał kursu wynikał z zaostrzenia się sporu handlowego i narastających obaw przed wzrostem prawdopodobieństwa globalnej recesji. Został on jednak spotęgowany przez niską płynność rynku, co daje widoki na powrót na bardziej spójne z wyceną fundamentalną niższe pułapy.
kawa
Notowania ponownie flirtowały z poziomem 95 dolarów za funta pomimo rosnącego ryzyka przechodzenia rynku z nadpodaży do deficytu. Przy rozbudowanej krótkiej pozycji spekulacyjnej proces ten tworzy znaczny potencjał wzrostowy.
BOVESPA
Indeks odpadł od lipcowych szczytów na około 10 proc. Połowa ostatniej zniżki została jednak wymazana i kurs powrócił do 55-sesyjnej średniej. Pozwoliło to wyjść ze stanu krótkoterminowego wyprzedania i stworzyło przestrzeń do dalszych spadków.
Kamil Jaros Admiral Markets
CHF/PLN
Umocnienie franka zaprowadziło wykres w pobliże poziomu oporu na 4,08. To dobry moment, by poszukać okazji do zagrania na spadek. Stop loss nie powinien być zanadto oddalony. Celem jest powrót do wcześniejszej konsolidacji. Wejście: 4,05. Stop loss: 4,1. Cel: 3,85.
kawa
Cena grudniowej serii kawy arabica zbliżyła się do okolic 90 centów za funt. To dobry moment, żeby ponowić próbę wzrostu. Nie można jednak zapominać o trendzie. Stąd cel to okolica 102 centów za funt, a zejście do poziomu 90 wyrzuci z rynku.
Stop loss: 90. Cel: 102.
Dow Jones
W końcówce sierpnia indeksy akcji się podniosły, ale cały miesiąc był raczej słaby. Wrzesień także nie ma dobrej opinii, ale po słabszym sierpniu można liczyć na przynajmniej nieco lepszy początek miesiąca. Wejście: 26 450 pkt. Stop loss: 26 250. Cel: 27 050.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET
Eksperci typujący skład portfeli foreksowych postawili w kwietniu m.in. na kryptowaluty, słabość złotego, wzrosty cen metali szlachetnych czy też odbicie w górę indeksów na Wall Street. Droga do realizacji tych scenariuszy nieco się jednak skomplikowała.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Polskie aktywa, w tym m.in. złoty i akcje notowane na GPW, powinny doświadczyć w tym miesiącu korekty spadkowej – spodziewają się analitycy. Wciąż zaś dużym optymizmem wykazują się oni w stosunku do metali szlachetnych.
Luty może przynieść spadki na giełdach, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Lepsze perspektywy mają za to metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy też platyna – uważają eksperci, którzy typują skład naszych portfeli foreksowych.
Styczeń na rynkach znów może stać pod znakiem wyższej zmienności, szczególnie ze względu na objęcie urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa. Jak się na to przygotować?
Wzrost cen kryptowalut zaszedł za daleko. Na rynku surowców i towarów grudzień powinien należeć do metali szlachetnych. Na giełdach znów mogą błyszczeć amerykańskie indeksy, ale są też szanse na wzrosty na GPW – tak wyglądają typy do grudniowych portfeli forex.
Mocniejszy złoty, wzrost notowań bitcoina oraz cen metali szlachetnych – to najczęściej pojawiające się typy ekspertów do portfeli foreksowych na ten miesiąc.
Rentowność 30-letnich obligacji USA wzrosła we wtorek do 5,02 proc., najwyższego poziomu od października 2023 r. W środę nadal rosły rentowności wszystkich obligacji, gdyż inwestorzy wycofywali się w oczekiwaniu na załamanie się popytu zagranicznego w związku z wejściem w życie ceł.
Jest kilka czynników sprzyjających naszemu rynkowi kapitałowemu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
W pierwszych trzech miesiącach 2025 r. wskazania analityków przyniosły dwucyfrową stopę zwrotu, ale nie udało im się wygrać z rynkiem. Drugi kwartał zaczął się od mocnej przeceny na giełdach. Na które firmy teraz warto postawić?
Kwiecień na GPW i światowych rynkach zaczął się burzliwie. Wszystko dzięki Trumpowi. Tak ja zapowiadał, nałożył cła odwetowe na partnerów handlowych i w niektórych przypadkach odwet jest znacznie silniejszy, niż się spodziewano.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Eksperci typujący skład portfeli foreksowych postawili w kwietniu m.in. na kryptowaluty, słabość złotego, wzrosty cen metali szlachetnych czy też odbicie w górę indeksów na Wall Street. Droga do realizacji tych scenariuszy nieco się jednak skomplikowała.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas