Marcowa zadyszka (niektórych ) portfeli fundamentalnych

Pierwszy kwartał 2017 roku przyniósł solidne stopy zwrotu ekspertom od fundamentów, choć w marcu dała o sobie znać korekta. Jakie mają pomysły inwestycyjne na kwiecień?

Publikacja: 05.04.2017 13:23

Pierwszy kwartał 2017 roku przyniósł solidne stopy zwrotu ekspertom od fundamentów

Pierwszy kwartał 2017 roku przyniósł solidne stopy zwrotu ekspertom od fundamentów

Foto: materiały prasowe

Marzec okazał się niestety bardziej wymagający dla inwestorów niż poprzednie tegoroczne miesiące. Zwyżki indeksów na warszawskiej giełdzie wyhamowały, co znalazło odzwierciedlenie w zróżnicowanych wynikach ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom sezon publikacji wyników finansowych. Nie zabrakło bowiem niespodzianek w raportach, które zatrzęsły notowaniami niejednej spółki.

Lider trzyma się mocno

Uśredniony zysk wszystkich portfeli fundamentalnych sięgnął w minionym miesiącu prawie 2,9 proc., podczas gdy szeroki rynek mierzony WIG znalazł się w tym samym czasie 0,7 proc. pod kreską. Eksperci od fundamentów byli również górą w pojedynku z analitykami technicznymi, którzy w marcu wypracowali 2,4-proc. stopę zwrotu (ich osiągnięcia podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu „Parkietu"). W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków Millennium DM, którym udało się wypracować 8,4-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili ekspertów DM BDM, których portfel zarobił 8 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z Haitong Banku, którzy w marcu zwiększyli swój stan posiadania o 2,5 proc. Nie wszystkie pomysły inwestycyjne na marzec okazały się trafione, stąd dwóch brokerów zakończyło miesiąc na niewielkim minusie.

Po trzech miesiącach tegorocznych zmagań z rynkiem zarabiają wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu wciąż pozostają analitycy DM BDM, którzy mogą się pochwalić imponującą stopą zwrotu na poziomie 43 proc. Z kolei portfel wicelidera, Millennium DM, jest o blisko 18 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Na trzeciej pozycji utrzymali się specjaliści z Haitong Banku, którzy są 14,5 proc. na plusie. Uśredniony wynik z sześciu portfeli fundamentalnych po I kwartale br. wynosi zaś 16,8 proc. Dla porównania: indeks WIG zyskał w tym czasie 11,9 proc.

 

Foto: GG Parkiet

Kapryśny marzec

Wyniki zakończonego miesiąca pokazały, że o zyski było wyraźnie trudniej niż w styczniu i lutym. Część spółek, które do tej pory były główną siłą napędową portfeli, w ostatnim czasie złapała zadyszkę, a część weszła w korektę. Najbardziej dała o sobie znać w segmencie średnich spółek z indeksu mWIG40, które miały dość liczną reprezentację w portfelach naszych uczestników. Straty przyniosła m.in. inwestycja w Kęty, ING , Millennium czy Trakcję. Na ich tle znacznie lepiej wypadli potentaci z indeksu WIG20, których walorów nasi typujący w większości pozbyli się z portfela już z końcem lutego w obawie przed korektą. Z posiadanych dużych spółek zyski udało się wycisnąć w CCC, LPP i Lotosie.

Wśród spółek, na które przed miesiącem postawili eksperci największe zyski przyniosła inwestycja w akcje PCC Rokita, które podrożały w ciągu miesiąca o ponad 38 proc. (więcej o najlepszej i najgorszej inwestycji miesiąca piszemy obok). Dwucyfrowe stopy zwrotu przyniosły również papiery m.in. Atende, LPP, MCI i Lotosu. Nie wszystkie inwestycje uczestników naszej rywalizacji okazały się jednak trafione. Największym ciężarem dla portfeli okazały się walory ABC Daty – w skali całego miesiąca przyniosły ponad 19-proc. stratę.

Papiery chemicznej spółki były najlepszą inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie marcow

Papiery chemicznej spółki były najlepszą inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie marcowych portfeli. W ciągu minionego miesiąca można było na nich zarobić ponad 38 proc. Wzmożony popyt na akcje miał w dużej mierze związek z pozytywnymi informacjami napływającymi ze spółki. PCC Rokita zaskoczyła rynek dużo lepszymi od oczekiwanych wynikami za IV kwartał 2016 r. Inwestorom spodobała się też propozycja dywidendy zakładająca wypłatę 7,56 zł na walor. W marcu pojawiła się również pozytywna rekomendacja wydana przez analityków DM BDM. Na zwyżce Rokity zarobiło dwóch uczestników naszej rywalizacji (DM BDM i Millennium DM), co miało kluczowy wpływ na ich pozycję w marcowym rankingu. JIM

Foto: GG Parkiet

Typy na kwiecień

W składach portfeli na kolejny miesiąc pojawiło się sporo nowych propozycji. Jakimi kryteriami kierowali się analitycy, typując spółki do kwietniowych portfeli? Część firm zyskała ich uznanie po publikacji raportów finansowych. Wiele spółek, zwłaszcza tych o mniejszej kapitalizacji, pozytywnie zaskoczyło rezultatami, nierzadko przedstawiając też obiecujące prognozy na 2017 rok (Mangata, LC Corp, PA Nova, Stalexport). Brokerzy zakładają, że perspektywa poprawiających się rezultatów będzie wywierała pozytywny wpływ na ich notowania.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz solidnych fundamentów mogą się pochwalić atrakcyjną wyceną, zwłaszcza na tle rynkowych konkurentów. Świadczyć o tym mogą zachęcające poziomy wskaźników wyceny, nierzadko będących efektem korekty. Argument ten przesądził o wyborze papierów m.in. Alumetalu, PHN, Gino Rossi czy Unibepu.

Istotnym argumentem okazują się również dywidendy. Podsumowując zeszłoroczne osiągnięcia, wielu emitentów przedstawiło swoje plany co do wypracowanych zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie.

Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca szeroka reprezentacja w portfelach spółek przemysłowych. Ich sprzymierzeńcem jest koniunktura na krajowym i europejskim rynku oraz relatywnie słaby złoty, ponieważ wiele z nich w większym lub mniejszym stopniu stawia na eksport swoich produktów. Większym zainteresowaniem cieszą się też spółki budowlane, które w wielu przypadkach mogą się pochwalić rosnącym portfelem zamówień w związku z przyspieszeniem rozstrzygnięć przetargów publicznych oraz korzystający wciąż z dobrej koniunktury wybrani deweloperzy. Swoich zwolenników cały czas mają również podmioty z ekspozycją na rosnącą krajową konsumpcję.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

Z kolei najsłabszą pozycją w składzie marcowych portfeli okazały się walory ABC Daty. W minionym mie

Z kolei najsłabszą pozycją w składzie marcowych portfeli okazały się walory ABC Daty. W minionym miesiącu notowania dystrybutora IT nieoczekiwanie zjechały w dół o ponad 19 proc. Rynkowi nie spodobały się słabsze wyniki zaprezentowane za IV kwartał 2016 r., na co już zresztą wskazywały wcześniejsze szacunkowe rezultaty. Poza tym inwestorzy musieli przełknąć informację, że w tym roku nie pojawi się dywidenda. Zarząd ABC Daty w trosce o stabilność grupy na trudnym rynku zarekomendował pozostawienie całego ubiegłorocznego zysku w spółce. Jednocześnie zarząd zasygnalizował, że 2017 rok wynikowo będzie lepszy niż poprzedni. Zapowiedziano poprawę kluczowych wskaźników spółki, jak marże, EBITDA i cash flow. JIM

Foto: GG Parkiet

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Lubawa, Orange | Zmiana struktury portfela.

Mostostal Płock , PCC Rokita | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

PHN | Jeden z tańszych deweloperów (C/WK = 0,3-0,4x). Spółka zamierza zaprezentować zaktualizowaną strategię.

Ropczyce | Niskie mnożniki rynkowe. Zarząd kontynuuje działania optymalizujące strukturę grupy. Zakończenie sporu w akcjonariacie powinno mieć korzystny wpływ na wycenę.

Voxel | Lepsze od naszych założeń wyniki za IV kw. 2016 r. Zakładamy, że 2017 rok będzie udany, biorąc pod uwagę zawarte już kontrakty.

ZUK Stąporków (4,43)* | Spółka przekazała już wstępne wyniki za 2016 rok, dokonując odpisów. Liczymy na docelową poprawę kontraktacji i perspektyw dla spółki.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

CCC, ING, Kęty, Millennium, Uniwheels, Wirtualna Polska | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Alumetal | Sprzyjająca koniunktura w przemyśle motoryzacyjnym. Nowe moce na Węgrzech wsparciem dla sprzedaży.

Benefit Systems | Doceniamy dynamiczny rozwój biznesu spółki napędzanego przez rosnący rynek kart sportowych.

Budimex, PA Nova | Najbardziej atrakcyjne spółki z segmentu budowlanego.

Cyfrowy Polsat | Liczymy w 2017 roku na kontynuację pozytywnego trendu w wynikach telekomu.

Kruk | Nasz faworyt w segmencie finansowym.

MOL | Wykorzystujemy korektę notowań spółki.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Alumetal, Getin Noble, Skarbiec Holding, Trakcja, Unibep | Brak potencjału do poprawy notowań w krótkim terminie.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Gino Rossi | Wykorzystujemy ostatnią słabość kursu do za- jęcia pozycji. Oczekujemy zadowalających wyników sprzedaży marcowej szczególnie w Gino Rossi, zarówno w segmencie stacjonarnym, jak i via internet. Przy obecnym kursie i patrząc na oczekiwania na 2017 r., spółka notowana jest przy atrakcyjnych wskaźnikach C/Z 8,2 oraz EV/EBITDA 7,7.

LC Corp | Oczekujemy solidnych wyników finansowych w I kw. 2017 r. i wyraźnego wzrostu rok do roku w całym 2017 r. Wyniki sprzedaży mieszkań za I kwartał również nie powinny rozczarować rynku. Ostatni spadek kursu akcji stanowi w naszej ocenie dogodny moment do zajęcia pozycji.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

Skarbiec Holding | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Cyfrowy Polsat | Spółka o defensywnym charakterze dołączona w celu stabilizacji portfela.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

PCC Rokita | Realizacja zysków. Stalprodukt | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Idea Bank | Notowany z niezasłużonym dyskontem względem innych banków.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

GTC | Ustępuje miejsca innym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

Atrem | Szansa na zwiększenie wydatków inwestycyjnych w obszarze energetyki i gazownictwa.

Inter Cars | Po słabszych danych sprzedażowych zanotowanych w lutym oczekujemy poprawy w marcu i pozytywnej reakcji rynku.

BM BGŻ BNP Paribas (nowy uczestnik)

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alumetal (57,50) | Wzrost wolumenów sprzedaży z uwagi na rozpoczęcie produkcji na Węgrzech, obserwowana poprawa marży benchmarkowej od początku 2017 r., wysoka koniunktura w branży automotive, atrakcyjna wycena i dywidenda.

- CDRL | Drogi dolar i ubiegłoroczne wyprzedaże tworzą niską bazę wyników z 2016 r., perspektywa poprawy przychodów.

- Elemental Holding | Dzięki realizowanym przejęciom i inwestycjom wyniki w 2017 r. mają potencjał do dużej poprawy.

- Emperia | Rynek FMCG wspierany będzie przez wyższą inflację cen żywności, spółka dzięki przyspieszającej ekspansji marketów i wejściu w segment convenience ma znaczny potencjał do wzrostu skali działania i poprawy rentowności.

- Mangata | Oczekujemy realizacji prognoz zarządu na 2017 r., co daje atrakcyjną wycenę na poziomie C/Z'2017 = 14,5x.

- PA Nova | Nowe kontrakty w segmencie budowlanym, zwiększające się wyniki w segmencie najmu, niska wycena (C/Z'17=8,9x, C/WK=0,8x) oraz regularnie płacona dywidenda.

- Robyg | Liczymy na utrzymanie koniunktury w segmencie deweloperskim, co pozwoli na dalsze zwyżki sprzedaży.

- Stalexport | Wykorzystujemy ostatnią korektę kursu, oczekujemy dalszej poprawy wyników w 2017 r.

- Stalprodukt (530) | Wykorzystujemy ostatnią korektę kursu, ceny cynku oraz wzrost zdolności przerobowych sprzyjają dalszej poprawie wyników, atrakcyjna wycena (C/Z'17 = 9,0x).

- Unibep (11,95) | Rekordowy portfel zamówień przy oczekiwanym odbiciu branży budowlanej, dywersyfikacja działalności budowlanej poprzez segment deweloperski i budownictwo modułowe; atrakcyjna wycena na tle sektora.

Portfel fundamentalny
Spółki z szerokiego rynku nie zawiodły ekspertów w 2024 r.
Portfel fundamentalny
Pierwsze miesiące 2025 r. mogą rozczarować posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji