Byki na giełdach się nie poddają

WIG20 przez większą część poniedziałku przebywał poniżej piątkowego zamknięcia. Ale pod koniec sesji zyskał kilka punktów i ostatecznie zamknął dzień na 0,2-proc. plusie. Tyle samo zyskały WIG i sWIG80. Dzisiaj kontynuacja zwyżek?

Publikacja: 20.08.2024 09:04

Byki na giełdach się nie poddają

Foto: AdobeStock

Najlepiej wypadły średnie firmy dodając do piątkowego wyniku 0,3 proc. Obroty akcjami spadły znacznie, o 463 mln, do 966 mln zł. Technicznie nie zmieniło się wiele. Czy głównemu wskaźnikowi uda się dzisiaj przełamać kolejny opór?

Warszawa tym razem była pod koniec stawki najlepszych rynków Europy. CAC 40 zyskał w poniedziałek 0,7 proc., DAX 0,6 proc., a FTSE 250 0,5 proc. Prym wiodła Turcja wzrostem o 2,4 proc. (XU 100). Ciekawie prezentuje się wykres DAX-a, który w ciągu dnia atakował 18454 pkt. Wskaźnikowi brakuje już tylko 2,5 proc. do rekordu wszech czasów.

Amerykanie już czekają na spotkanie bankierów w Jackson Hole licząc, że Jerome Powell da więcej sygnałów co do dalszej polityki pieniężnej. Wczoraj główne indeksy starej i nowej gospodarki USA szły „przyzwoicie” w górę. S&P 500 zyskał 1 proc., Nasdaq Composite 1,4 proc. a DJIA 0,6 proc.

We wtorek większość rynków azjatyckich świecie na zielono. Nikkei 225 zyskał na koniec sesji 1,8 proc. i jest to największy wzrost na tym kontynencie. Shanghai Composite spada tymczasem o 1 proc.

Dzisiaj poznamy inflację za lipiec w strefie euro. Dane ostateczne.

Poniedziałek spokojny na polskim parkiecie

Paweł Śliwa, BM mBanku

Byki dołożyły maleńką cegiełkę do trwających od kilku dni wzrostów. Tabela pokazuje, że poszczególne główne indeksy osiągnęły podobne wyniki lekko przekraczające 0,2%. Najsłabiej poradził sobie sektor motoryzacyjny i nieruchomości. Oba zaliczyły ujemny wynik przekraczający barierę 1%.

Techniczny obraz nie uległ znacznym zmianom. SWIG80 wrócił do przełamanego dołka. Strefa 24200 punktów ze wsparcia może zamienić się w opór. W tym samym miejscu znajduje się dotychczasowa linia poprowadzona po dołkach. Dopiero pokonanie tego obszaru sprawi, że będzie można sięgnąć po pozytywne scenariusza dla średniaków.

W USA wzrosty. Spółki takie jak Tesla, Nvidia, Intel czy AMD zakończyły dzień ponad 3% wzrostami. Technologiczny parkiet przesunął się o 1,3% na północ. Pięćset spółek osiągnęło nieznacznie gorszy rezultat, czyli lekko poniżej 1%. Ciekawe, że blisko połowa tych wzrostów pojawiła się w ostatnich minutach sesji. Dobrze to wróży dzisiejszemu otwarciu.

Wczorajsza zielona świeca przełamuje opór 19538 punktów na indeksie Nasdaq 100. Był to ósmy dzień z kolei, gdzie cena zamknięcia jest wyżej niż otwarcia. Kontynuacja tego procesu sprawi, że wkrótce oscylatory wejdą w fazę wykupienia. Może to osłabić bycze zapędy na kolejne sesje. Choć bliskość lipcowych maksimów może zadziałać jak przysłowiowy magnes.

Na rynku ropy widać ogólny marazm. Dzienne zmiany potrafią być znaczne, ale nie wpływa to na szerszy obraz wykresu tego surowca. Wczoraj zarówno ropa Brent, jak i WTI obsunęły się o 0,7%. To kontynuacja ruchu z ubiegłego tygodnia. W przypadku WTI oznacza to powrót w kierunku dołka 72 USD/bar. To znane wsparcie z przeszłości. Na dziennym wykresie popyt zostawił tutaj już trzy dołki. Nawet jeżeli uda się pokonać to wsparcie, to kolejna bariera znajduje się na poziomie 67 USD. W tym roku cena tego surowca nie zbliżyła się do tego miejsca. Nie można wykluczyć, że wkrótce częściej będziemy pisać o tej cenie. Linia poprowadzona po szczytach narzuca taką perspektywę.

Zwyżki w USA

Ignacy Budkiewicz, BM BNP Paribas Bank Polska

Wczorajszy kalendarza makroekonomiczny nie obfitował w zbyt wiele istotnych publikacji. Najważniejszą daną był indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board ze Stanów Zjednoczonych. Odczyt okazał się być poniżej prognozy (-0,6 vs -0,3%) i nadal nie zdołał powrócić do dodatnich poziomów. Mimo to amerykańskie indeksy S&P 500 i Nasdaq kontynuowały ubiegłotygodniowy rajd do góry i zyskały odpowiednio 0,97% i 1,39%. Główne indeksy Starego Kontynentu, czyli DAX oraz CAC 40 kontynuowały wzrosty i zyskały odpowiednio 0,58% i 0,70%.

Rodzimy indeks największych spółek również zyskiwał i zakończył dzień ze wzrostem na poziomie 0,24%, przy obrotach sięgających 770 mln PLN. Z technicznego punktu widzenia, notowania zdołały utrzymać się powyżej psychologicznego poziomu 2400 pkt i nie był on wczoraj testowany przez giełdowych niedźwiedzi. Wśród komponentów indeksu najlepiej zachowywały się walory Kruka i Cyfrowego Polsatu, obydwa rosły po 2,35%. Po drugiej stronie spektrum znalazły się akcje Allegro ze stratą sięgającą 2,25%.

Rentowości 10-letnich obligacji rządu Stanów Zjednoczonych zniosły cały czwartkowy ruch wzrostowy będący reakcją na lepsze od oczekiwań dane dotyczące sprzedaży detalicznej i znalazły się pod koniec dnia w okolicy 3,85%. Rentowności polskich papierów o analogicznym okresie do zapadalności kontynuowały wzrosty i znalazły się w okolicy 5,40%.

Dziś poznamy odczyt inflacji konsumenckiej HICP ze strefy euro. W ujęciu miesięcznym oczekiwane jest wyhamowanie zarówno na poziomie „headlinowym” jak i bazowym. W przypadku inflacji HICP w ujęciu r./r. oczekuje się przyspieszenia do 2,60% z 2,50%.

Mocne sesje za oceanem oraz w Japonii implikują pozytywne otwarcie także na naszym rynku.

Niewielkie wzrosty w Warszawie

Arkadiusz Banaś, BM Alior Banku

Początek tygodnia przyniósł na warszawski parkiet spokojną sesję zakończoną niewielkimi wzrostami głównych indeksów. Wczorajszy dzień pokazał, że popyt chciałaby kontynuować wzrosty z poprzedniego tygodnia (choć oczywiście ich skala była wczoraj wyraźnie mniejsza). W gronie spółek z indeksu WIG20 stopy zwrotu były zróżnicowane i żaden sektor szczególnie się nie wyróżnił. Na szerokim rynku dobrą sesję zaliczył Creotech Instruments (+13,5%) po informacji o prawidłowym działaniu wyniesionej na orbitę platformy satelitarnej.

Pozytywne nastroje panowały wczoraj także na rynkach zagranicznych, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

W dzisiejszym kalendarium publikacji makroekonomicznych brakuje istotnych wydarzeń dla krajowego rynku. Poznaliśmy już decyzję Banku Ludowego Chin o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach, a w dalszej części dnia decyzje w tej sprawie podejmą też szwedzki Riksbank i Bank Centralny Turcji.

Ponadto spłyną finalne dane o inflacji HICP w strefie euro za lipiec (wstępny odczyt wyniósł 2,6% w ujęciu r./r.). Inwestorzy będą przygotowywać się też do kolejnych dni (sympozjum w Jackson Hole), a w USA uwaga będzie skierowana w stronę Chicago, gdzie odbywa się właśnie konwencja wyborcza demokratów.

Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji na GPW są pozytywne, a sugerują to rosnące dziś rano (godz. 8:00) kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy oraz solidne zakończenie wczorajszej sesji na Wall Street. W obliczu braku istotnych wydarzeń czy publikacji, dzisiejszy dzień na rynkach zapowiada się spokojnie.

Poranek maklerów
Recesja w USA odwołana! Hossa wraca?
Poranek maklerów
Wall Street już dużo bliżej szczytów niż ostatniego dołka. Co na to GPW?
Poranek maklerów
Warszawa w przeciwnym kierunku niż Zachód
Poranek maklerów
Polska giełda najsilniejsza na świecie. Czy pójdzie za ciosem?
Poranek maklerów
WIG20 przyjął cztery mocne ciosy. I na razie wystarczy?
Poranek maklerów
Warszawa dała czadu, WIG20 wreszcie w górę