Kraje, które nie chcą palić mostów łączących je z Rosją

Indie liczą na sprzedawaną z dużą przeceną rosyjską ropę i broń, Brazylia nie chce zakłóceń w dostawie nawozów, Dubaj przyciąga do siebie uciekających oligarchów, a rząd Izraela nie chce zrażać do siebie Moskwy ze względu na swoje interesy regionalne.

Publikacja: 26.03.2022 13:47

Indyjski premier Narendra Modi widział się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w grudniu. Obe

Indyjski premier Narendra Modi widział się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w grudniu. Obecnie Indie próbują pośredniczyć między stronami konfliktu, a jednocześnie bardzo zależy im na dostawach broni oraz ropy z Rosji.

Foto: Bloomberg

Międzynarodowa izolacja Rosji nie jest z pewnością tak ścisła, jakby chciała Ukraina. Państwo Putina może liczyć na wsparcie nie tylko Białorusi oraz różnego stopnia neutralność większości krajów byłego ZSRR, ale również na poparcie Chin. (O relacjach pomiędzy Rosją a Chinami pisaliśmy już szerzej w „Parkiecie" z 7 marca 2022 r.). Może też liczyć na to, że niektóre kraje UE – choćby Niemcy, Francja czy Węgry – będą wpływały na to, by unijne sankcje nie były dla niej zabójcze. Wciąż jest całkiem sporo państw, które z różnych względów nie chcą psuć sobie relacji z Rosją. Nie zdecydowały się więc na wprowadzenie sankcji, ani jakoś szczególnie mocno nie potępiały działań Moskwy. Niektóre z nich wstrzymały się podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych nad rezolucją piętnującą Rosję za rozpoczęcie wojny. Konflikt w Ukrainie jest dla nich czymś odległym i nie chcą, by naraził on na szwank ich interesy handlowe.

Pozostało 86% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Na konta oszczędnościowe wracają odsetki 8 procent
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Parkiet PLUS
Można założyć lokatę bez warunków albo z darmowym kontem
Parkiet PLUS
Gorączka na rynku mieszkań zaczęła opadać
Parkiet PLUS
Coraz niższa rentowność krótkich obligacji korporacyjnych
Parkiet PLUS
Rynek europejski bardzo skorzysta na wprowadzeniu jasnych regulacji
Parkiet PLUS
Różne strategie czekania na wydzielenie węgla