Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2017 01:40 Publikacja: 06.07.2013 19:20
Foto: PARKIET
W poniedziałek po południu rynek obiegła informacja – Ludwik Sobolewski, były prezes warszawskiego parkietu, został szefem giełdy w Rumunii. Formalnie jego kandydatura musi być zatwierdzona jeszcze przez tamtejszy nadzór, jednak w Internecie od razu zaroiło się od złośliwych komentarzy. „I dobrze, gratulacje. Jeszcze polski Sejm i rząd wyeksportować", „Też będzie kręcił tam filmy?" – to jedne z łagodniejszych opinii, jakie pojawiły się na naszej stronie. Mimo że Sobolewski prezesem GPW był prawie sześć lat, wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z tzw. aferą filmową. To właśnie przez nią na początku tego roku stracił stanowisko. Rozłąka z wielkim biznesem nie trwała jednak zbyt długo. W ciągu pół roku został członkiem rady nadzorczej ZE PAK oraz Idea TFI. Teraz obowiązki nadzorcze będzie musiał połączyć z funkcją prezesa giełdy w Bukareszcie. Czy mu się uda? Pytanie to jest o tyle zasadne, że przewodniczący rady giełdy w Bukareszcie Lucian Anghel stwierdził, że chce, aby pod wodzą Sobolewskiego rumuńska giełda stała się „graczem klasy regionalnej". Byłego prezesa GPW czeka więc sporo pracy, bo dziś giełda rumuńska jest jedną z najmniejszych w regionie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas