Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2017 12:04 Publikacja: 21.09.2013 13:00
Łatwo można stać się właścicielem nieruchomości, która nie tylko nie spełni naszych oczekiwań, ale również ciężko będzie się z nią rozstać.
Foto: Archiwum
Wiele osób, które niesione falą optymizmu sprzed 2008 r. inwestowały na rynku mieszkaniowym, dziś może tego żałować. – Część z nich planowała powtórzyć sukces inwestorów, którzy kupowali mieszkania zanim deweloper wbił w grunt pierwszą łopatę, licząc, że sprzedają mieszkania z dużym zyskiem jeszcze przed ich oddaniem do użytkowania. Często posiłkowali się przy tym kredytem. Jednak po zmianie sytuacji rynkowej wcześniejsze plany szybko stały się nierealne – opowiada Piotr Suchodolski z firmy Wealth Solutions. Dodaje, że nadmierny optymizm dotyczył także inwestorów lokujących kapitał poza mieszkaniówką. Wiele portfeli nieruchomości komercyjnych również nie przeszło próby czasu w realiach panujących po 2008 r. – Dlatego to powinno być główną przestrogą dla niedoświadczonych inwestorów: nie należy poddawać się grupowym trendom, lecz staranie przemyśleć każdy krok – dodaje Suchodolski. Jego zdaniem dzisiaj atrakcyjne są np. pakietowe zakupy mieszkań pod wynajem od dewelopera, kupno działki rolnej do przekształcenia czy starej kamienicy lub mieszkania w celu rewitalizacji. W większości wymienionych przypadków potrzebne są jednak duże środki finansowe lub wejście do grupy inwestycyjnej. – Jeśli ich nie mamy, to powinniśmy korzystać z pomocy eksperta i to najlepiej takiego, którego wynagrodzenie będzie uzależnione od sukcesu inwestycji. Łatwo można bowiem stać się właścicielem nieruchomości, która nie tylko nie spełni naszych oczekiwań, ale również ciężko będzie się nam z nią rozstać – podkreśla Piotr Suchodolski. Przykładem może być atrakcyjna w środku lata działka, która jesienią i wiosną zamienia się w jezioro, czy grunt rolny, którego nie uda nam się przekształcić. Nietrudno również bez odpowiedniego doświadczenia o niedoszacowanie kosztów remontów, które mogą zaskoczyć niewprawionego inwestora.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas