Pomimo że inflacja w najbliższym czasie może nawet osiągnąć cel NBP, trudno oczekiwać, by Rada Polityki Pieniężnej na skutek tego zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Spadek inflacji do 2–3 proc. r./r. będzie zapewne chwilowy, a w dalszej części roku wskaźnik CPI powróci najprawdopodobniej do przedziału 5–8 proc. r./r. na skutek powrotu stawki VAT na żywność oraz częściowego odmrożenia cen nośników energii.
Co to oznacza dla posiadaczy funduszy z ekspozycją na polski rynek długu? Otóż nic strasznego. Chciałoby się powiedzieć, że w przypadku inwestorów mających ekspozycję na segment funduszy krótkoterminowych o niskim ryzyku stopy procentowej możemy mówić o prezencie ze strony RPP. Dzięki pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, stawki WIBOR nadal będą utrzymywać się na wysokim poziomie, co czyni rentowność tego typu funduszy relatywnie atrakcyjną i w wielu przypadkach dwukrotnie przebijającą średnie oprocentowanie oferowanych na rynku lokat bankowych.
Tymczasem inwestorzy mający ekspozycję funduszową na dług skarbowy długoterminowy muszą chwilowo obejść się smakiem i na dodatkowe zyski wynikające ze spadku rentowności chwilę zaczekać. Z punktu widzenia tej klasy aktywów ważne jest to, że RPP nie myśli o wznowieniu cyklu podwyżek stóp procentowych, a scenariusz ten traktowany jest przez rynek w kategorii „skrajnych”. Jeżeli już mowa o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie, ważne jest to, jaki ruch będzie kolejny – w tym przypadku nie ma raczej wątpliwości, że będzie to prędzej czy później obniżka. Dlatego też w przypadku tej klasy aktywów w dużym przybliżeniu oczekiwana stopa zwrotu w horyzoncie kolejnych dwunastu miesięcy może być nawet zbliżona do segmentu funduszy krótkoterminowych. Należy jednak zaznaczyć, że z uwagi na wyższą zmienność segmentu rynku długu o charakterze długoterminowym relacja oczekiwanej stopy zwrotu do ryzyka kształtuje się obecnie lepiej w przypadku segmentu długu krótkoterminowego.
Nie można jednak całkowicie wykluczać, że w otoczeniu obniżających stopy procentowe banków centralnych na rynkach bazowych oraz w naszym regionie RPP bliżej końcówki roku zdecyduje się mimo wszystko podjąć pewne kroki dostosowawcze. Na koniec dnia warto pamiętać, że Rada w ostatnich latach potrafiła wykonywać ruchy całkowicie zaskakujące rynek.