POD Grunwaldem

WIG20 nie tylko doszedł do od dawna zapowiadanego poziomu Grunwaldu, czyli 1410 punktów. Przebił go jeszcze w dół.

Publikacja: 29.09.2022 21:00

Wojciech Białek,  analityk, TMS Brokers

Wojciech Białek, analityk, TMS Brokers

Foto: materiały prasowe

„Niedźwiedzie” od dawna wieszczyli „Grunwald” na WIG-u 20, czyli spadek indeksu do poziomu 1410 pkt. W czwartek indeks ten znalazł się już POD Grunwaldem, przebijając w dół poziom 1400 pkt. Ostatni raz był niżej w marcu 2020 w apogeum covidowej paniki (wtedy dołek został osiągnięty 16 marca 2020 na poziomie 1248,77 pkt).

Warto zwrócić uwagę, że poddał się w ostatnich dniach dzielnie dotychczas broniący okolic poziomu 16 600 pkt sWIG-80. Poziomy minimów z końca lutego, pierwszej połowy lipca i początku września zostały przełamane i od tej pory będą stanowić znaczący opór. Rozmiary opuszczonej w ten sposób dołem 20-miesięcznej konsolidacji oraz szerokość kanału średnioterminowego trendu spadkowego, w obrębie którego przebywa od roku sWIG-80, sugerują poziom tu poniżej 13 000 pkt jako cel trwającej bessy (tam ukształtował się pod koniec października 2020 dołek ówczesnej korekty).

Co ciekawe, dokładnie to samo co sWIG-80 zrobił w tym tygodniu niemiecki DAX. Ten indeks również przełamał poziomy tegorocznych minimów ustanowionych w marcu, lipcu i na początku września. Można to traktować jako wyłamanie w dół z tworzącej się od maja 2020 formacji „głowy z ramionami”. Jej rozmiary sugerują poziom nieco poniżej 10 000 pkt jako cel bessy na tym indeksie.

Na poziomie 8200–8300 pkt znajduje się – jak to określam – „linia Zygfryda” DAX-a, czyli potężne wsparcie wyznaczane przez przełamane w górę pod koniec 2013 roku szczyty z 2000 i 2007 roku. Sprawdziła się ona w apogeum covidowej paniki na rynkach akcji w marcu 2020 i jej przełamanie w dół wydaje się bardzo mało prawdopodobne.

Trudno się bardzo dziwić tym ostatnim spadkom cen akcji w Niemczech, skoro roczna dynamika CPI i HICP w Niemczech wzrosła we wrześniu do dwucyfrowego poziomu. Jeśli zerknąć na historię CPI w zachodnich Niemczech (przed zjednoczeniem z NRD), to okazuje się, że ostatni raz roczna dynamika CPI była wyższa niż obecnie w listopadzie i grudniu 1951 roku (czas wojny koreańskiej).

Cały czas utrzymują się nastroje depresji wśród konsumentów w strefie euro. Według opublikowanych w czwartek przez Eurostat danych, we wrześniu wskaźnik mierzący ten parametr osiągnął swój kolejny najniższy poziom od przynajmniej 1985 roku, od kiedy dostępne są te dane. Kolejne 20-letnie minimum kurs euro względem amerykańskiego dolara odzwierciedla obawy przed najbliższą przyszłością. W Japonii pierwsza od 1998 roku interwencja Bank of Japan powstrzymała na razie dalszą deprecjację jena po osiągnięciu przez kurs USD/JPY najwyższego poziomu również od 1998 roku.

Okiem eksperta
Rynki akcji pozostają nadal w trendach wzrostowych
Okiem eksperta
Trump nie taki straszny
Okiem eksperta
Trump rozgrzewa rynek kryptowalut
Okiem eksperta
Tydzień pod znakiem Trumpa
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Okiem eksperta
Amerykańskie sankcje na AI mają tylko polityczne znaczenie
Okiem eksperta
Odwilż na rynkach. WIG20 miał nawet tegoroczne maksimum