Rentowności obligacji stabilne, złoty lekko słabszy

W poniedziałek przed południem ceny obligacji nie zmieniły się wobec piątkowego zamknięcia, zaś złoty lekko osłabiał się wobec euro. Mała aktywność na rynku walutowym z powodu święta w Wielkiej Brytanii i USA, sprawia, że nawet niewielkie transakcje mogą poruszyć kursem złotego, powiedzieli dealerzy.

Publikacja: 25.05.2009 11:42

Rynek papierów skarbowych oczekuje na wyniki poniedziałkowej aukcji bonów. - Dziś mamy święto w Wielkiej Brytanii i USA, więc rynek będzie płytki, a nieznaczne transakcje wpływać na kurs. Jutro inwestorzy zagraniczni powrócą na rynek, a obroty i płynność wzrosną - powiedział dealer walutowy w jednym z warszawskich banków.

Za większość obrotów na rynku złotego odpowiadają zwykle zagraniczni uczestnicy rynku.

Rentowności obligacji w poniedziałek przed południem nie zmieniły się wobec piątkowego zamknięcia. Rynek oczekuje na dzisiejsze wyniki aukcji 52-tygodniowych bonów skarbowych, na której Ministerstwo Finansów (MF) zaoferuje papiery za 2,0-2,5 miliarda złotych.

- Mamy aukcję bonów, na której jest całkiem duża podaż. Ministerstwo nie powinno mieć problemów ze sprzedażą bonów, szczególnie że pod koniec tygodnia mieliśmy wzmożony popyt na krótkie papiery - powiedział dealer długu w jednym z warszawskich banków.

- Oczekujemy średniej rentowności na poziomie około 5 procent, (...) maksymalnej 5,07 procent. Spodziewamy się dużego popytu na aukcji - napisali zaś w raporcie analitycy Banku Pekao SA.

Do czasu środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), na której - sądzą analitycy - Rada nie zmieni stóp, rynek pozna jeszcze we wtorek dane o dynamice sprzedaży detalicznej i poziomie bezrobocia w kwietniu.

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych