Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.02.2025 16:53 Publikacja: 07.11.2023 21:00
Andrzej Sołdek, ekspert rynku kapitałowego, autor badania „Działania OFE w zakresie nadzoru nad spółkami portfelowymi w 2022 r.”.
Foto: Fot. mat. prasowe
Jakimi akcjonariuszami są OFE?
Można na to spojrzeć z kilku punktów widzenia. Jeżeli sprawdzimy, kto z mniejszościowych akcjonariuszy faktycznie jest zaangażowany w sprawy związane z funkcjonowaniem spółek, to okazuje się, że są to OFE. Przejawia się to m.in. poprzez obecność na walnych zgromadzeniach, aktywny udział w nich poprzez chociażby przedstawianie projektów uchwał, zgłaszaniu członków rad nadzorczych czy też poprzez blokowanie pewnych niekorzystnych rozwiązań. OFE wyróżniają się w tym aspekcie, a w szczególności dotyczy to największych podmiotów. Co ciekawe, OFE praktycznie od zawsze wyróżniają się pod tym względem, a przecież rynek otwartych funduszy na przestrzeni lat też przeszedł zmiany, które też spowodowały, że przychody branży się skurczyły. Mimo to nie ograniczono funkcji nadzorczej OFE nad spółkami, co na pewno trzeba traktować jako pozytyw. Ważne również jest to, że OFE korzystają z nowych narzędzi, jakie w kontekście praw akcjonariusza pojawiają się na naszym rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rodzime fundusze zainwestowały m.in. w akcje największych europejskich banków, spółek z sektora technologicznego, koncernów zbrojeniowych i firm handlowych.
W każdym z sześciu miesięcy tego roku otwarte fundusze emerytalne sprzedawały netto polskie akcje, stawiając raczej na zagranicę. W samym czerwcu OFE sprzedały krajowe akcje za około 300 mln zł, czyli najwięcej od lutego – szacuje Trigon DM.
W 2023 r. frekwencja OFE na walnych zgromadzeniach firm wzrosła w stosunku do tego, co widzieliśmy w 2022 r. Fundusze częściej także zgłaszały projekty uchwał – takie wnioski płyną z najnowszego raportu IGTE.
Dobre dane z rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych. Komisja Nadzoru Finansowego podała we wtorek informację, w której widać wyraźny wzrost średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych.
Fundusze emerytalne sprzedały w styczniu polskie akcje za około 0,6 mld zł – wyliczył Trigon DM. OFE były bardziej chętne do zakupów akcji zagranicznych.
Jeśli chodzi o inwestycje w akcje notowane poza krajowym rynkiem, zarządzający funduszami emerytalnymi stawiają przede wszystkim na spółki europejskie, z sektorem bankowym na czele.
Plan zwiększenia wydatków na zbrojenia w Europie poprawił perspektywy sektora obronnego , co znalazło odzwierciedlenie w dynamicznie drożejących akcjach jego przedstawicieli. Głównymi beneficjentami są europejskie koncerny zbrojeniowe.
Na koniec tygodnia Wall Street doczekało się korekty. Wzrosty z początku sesji zostały wymazane po publikacji danych PMI i Uniwersytetu w Michigan, które ujawniły obawy Amerykanów o otoczenie gospodarcze w najbliższych miesiącach.
Pierwsza część piątkowej sesji upływa pod znakiem niewielkich wzrostów na GPW, ale indeksy pozostają w rejonach dobrze znanych z czwartku.
Główna para walutowa tj. EURUSD jeszcze wczoraj wieczorem wróciła w okolice 1,05 wymazując spadki z pierwszej połowy tygodnia, które doprowadziły do testu rejonu 1,04.
Izba Domów Maklerskich proponuje "FIT for 55 – dla rynków kapitałowych” czyli redukcję obecnego poziomu obciążeń regulacyjnych co najmniej o 55 proc. do roku 2030, połączoną z moratorium na nowe przepisy.
Już samo utrzymanie obecnych poziomów indeksów plasowałoby ten rok w czołówce stóp zwrotu ostatnich kilkunastu lat.
Jak grzyby po deszczu pojawiały się na polskim rynku fundusze spełniające kryteria ESG, czy to jako nowe produkty, czy z przekształcenia innych. Serc klientów jednak nie podbiły, a ostatnio mają jeszcze pod górkę.
Styczniowo-lutowa hossa na GPW pozwoliła odrobić już zdecydowaną większość zaległości polskich akcji względem rynków globalnych, jakie powstały w drugiej połowie 2024. Sęk w tym, że nasze długoterminowe wskaźniki znów znalazły się na poziomach nieodległych od historycznych szczytów cyklu giełdowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas