Jak podaje Trigon DM, rok 2024 fundusze emerytalne rozpoczęły od zwiększonej podaży akcji polskich. Jest ona porównywalna do miesięcy z III kwartału 2023 r., ale wtedy była wywołana głównie rozliczaniem wezwań na Alumetal i STS. „W styczniu natomiast nie było istotnych transakcji na rynku pierwotnym, które mogłyby wpłynąć na tę statystykę. Nastawienie do akcji zagranicznych utrzymuje się pozytywne, a popyt był na zbliżonym poziomie w porównaniu z grudniem 2023 r.” - czytamy.
Niemal wszystkie fundusze emerytalne sprzedawały polskie akcje w styczniu. Jedynym niewielkim kupującym był Bankowy OFE, z najniższym udziałem polskich akcji w aktywach. Nastawienie do akcji zagranicznych było zdecydowanie bardziej pozytywne i większość funduszy je kupowała.
Napływy z ZUS wyniosły w styczniu 311mln zł (15 proc. rok do roku), natomiast transfery z tytułu suwaka ukształtowały się na poziomie 739 mln zł (26 proc. rok do roku).
Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych spadła w styczniu o 1 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Allianz OFE (minus 0,9 proc.), a najgorszy Pocztylion OFE (minus 1,4 proc).