Celem konkursu jest wsparcie badań nad innowacyjnymi terapiami, lekami przyszłości i bezpieczeństwem lekowym, kluczowym dla rozwoju potencjału badawczo-rozwojowego polskich firm.
Na jakie wsparcie mogą liczyć firmy biotechnologiczne?
Rekomendowane do wsparcia zostały m.in. projekty Celon Pharmy. Łączna przyznana kwota dofinansowania na trzy projekty wynosi 31,66 mln zł. Spółka wyjaśnia, że celem pierwszego projektu jest opracowanie nowego produktu leczniczego w postaci peptydowego leku generycznego (analogu ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1)), który będzie zawierał substancję czynną (API) otrzymywaną syntetycznie. Projekt jest zgodny z szerszą strategią rozwoju Celon Pharmy której jednym z filarów jest budowa kompleksowego portfela leków kardiometabolicznych.
Czytaj więcej
Z przewidywań analityków wynika, że w przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczyła końcówki zeszłego roku do udanych.
Kolejny z projektów spółki będzie polegał na opracowaniu wydajnego i skalowalnego procesu wytwarzania koniugatu ADC (Antibody- Drug Conjugate) opartego na bispecyficznym przeciwciele anty-AXL/PD-L1 połączonym z cząsteczką cytotoksyczną MMAE. - Projekt skupia się na wykorzystaniu technologii glikokoniugacji, która umożliwia precyzyjne wiązanie leków cytotoksycznych z przeciwciałami, zwiększając selektywność i skuteczność terapii przeciwnowotworowej. W ramach projektu powstanie również skalowalny proces produkcyjny oraz wdrożone zostaną zaawansowane metody analityczne do kontroli jakości produktu. Realizacja projektu ma za zadanie w przyszłości przyczynić się do dostarczenia nowej opcji terapeutycznej pacjentom onkologicznym, ze uwzględnieniem pacjentów z opornością na dotychczas stosowane terapie anty-PD-L1/PD-1 – wyjaśnia Celon Pharma.
Celem trzeciego z projektów jest opracowanie skalowalnego i powtarzalnego procesu produkcji humanizowanego monospecyficznego przeciwciała IgG4, które blokuje receptor programowanej śmierci komórki (PD-1), hamując jego interakcje z ligandami PD-L1 i PD-L2. - Blokowanie tego szlaku sygnalizacyjnego zapobiega inaktywacji limfocytów T, wzmacniając odpowiedź immunologiczną przeciwko nowotworom. Lek został po raz pierwszy zatwierdzony przez FDA w 2014 roku do leczenia czerniaka, a następnie w terapii raka płuc, szyjki macicy i innych nowotworów. Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa lekowego w Polsce i Europie oraz poprawy dostępności przystępnych cenowo terapii onkologicznych. Projekt odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na efektywne kosztowo terapie biologiczne, które mogą stanowić alternatywę dla drogich leków referencyjnych - podkreśla spółka.