W posiadaniu funduszu będzie pakiet 23 proc. akcji spółki. Dodatkowo, inwestorzy otrzymali opcję objęcia nowej, drugiej emisji akcji Humaneva o wartości 50 mln USD w terminie do jednego roku od dnia podpisania umowy inwestycyjnej po cenie równej cenie pierwszej emisji akcji.
Transakcja wpisuje się w strategię rozwoju grupy w obszarze badań klinicznych, która zakłada dalszą konsolidację rynku badań klinicznych na świecie i dalszą ekspansję grupy Humaneva, w szczególności na rynku amerykańskim.
Czytaj więcej
Od jesieni 2022 r. WIG wzrósł o ponad 70 proc., a WIG-leki o połowę mniej. Teraz próbuje nadrabiać straty, a paliwem są pozytywne informacje płynące ze spółek. Wsparciem wycen w tej branży będą obniżki stóp procentowych.
- Rynek badań klinicznych ewoluuje z niezwykłą dynamiką, charakteryzując się konsolidacją na skalę międzynarodową i ciągłym pojawianiem się nowatorskich modeli biznesowych. W sensie strategicznym współpraca z Viking jest dla nas kamieniem milowym w dalszym rozwoju – komentuje Tomasz Dąbrowski, prezes Humaneva. – Stany Zjednoczone odpowiadają za blisko 80 proc.wydatków na badania i rozwój na rynku badań klinicznych. Wzmocnienie naszej pozycji, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, pozwoli nam w zbliżających się latach zwiększyć skalę działalności i możliwości – dodaje.
Grupa Humaneva zamierza skupić się głównie na ekspansji na rynku amerykańskim i w regionie APAC, czyli uznanych centrach zaawansowanych badań klinicznych. Posiadając ponad 90 dedykowanych i zintegrowanych ośrodków badań klinicznych, Humaneva planuje również wzmocnić swoją własną ofertę technologiczną, skupiając się na rozwiązaniach eSource, integracji danych oraz analizach, w celu poszerzenia dostępu do badań klinicznych jako opcji terapeutycznej dla pacjentów na całym świecie.