Bioceltix ogłasza dużą inwestycję. Będzie emisja akcji

We Wrocławiu powstanie największa na świecie wytwórnia komórek macierzystych - zapowiedziała biotechnologiczna spółka.

Publikacja: 08.05.2024 06:47

Bioceltix ogłasza dużą inwestycję. Będzie emisja akcji

Foto: youtube.com/c/WarsawStockExchange

Na 3 czerwca zwołane zostało NWZ, które zdecyduje w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji (do 20 proc. walorów dopuszczonych do obrotu). Emisja ma być przeznaczona na sfinansowanie inwestycji w nowy zakład oraz bieżącej działalności.

Wzrosną moce produkcyjne

Bioceltix rozwija innowacyjne produkty lecznicze dla zwierząt - szczególnie dla psów i koni. Opracowywane przez firmę produkty są na takim poziomie zaawansowania, że zdecydowano o przystąpieniu do realizacji kolejnych kamieni milowych.

- Zbliżamy się do komercjalizacji naszego pierwszego leku, na osteoartrozę stawów u psów. Dokumentacja zostanie złożona do Europejskiej Agencji Leków jeszcze w maju. Zwiększenie mocy produkcyjnych pozwoli nam zająć dobrą pozycję rynkową i budować trwałą przewagę konkurencyjną - informuje Paweł Wielgus, członek zarządu firmy.

Czytaj więcej

Szykują się kolejne transakcje ABB. W których spółkach?

Obecna wytwórnia może dostarczyć do 30 tys. dawek terapeutycznych produktu rocznie.

- To wystarczający wolumen do przeprowadzenia pilotażowej sprzedaży na wybranych rynkach, po dopuszczeniu pierwszego produktu do obrotu. Musimy natomiast przygotować się do szybkiego zwiększenia produkcji, a do tego potrzebujemy nowej wytwórni. Nasza strategia zakładająca sprzedaż produktów za pośrednictwem partnera branżowego będzie wymagała dużych wolumenów –mówi Wielgus.

Nowy zakłada Bioceltiksu ma być w pierwszej kolejności przystosowany do produkcji co najmniej 100 tysięcy dawek leku rocznie. W obiekcie ma zostać zlokalizowany cały proces wytwarzania: od pobierania materiału źródłowego od dawców poprzez namnażanie i pakowanie komórek macierzystych, aż do magazynowania produktów leczniczych, wraz z kontrolą jakości, zapleczem analitycznym oraz badawczo-rozwojowym.

Co planuje Infini

Giełdowa spółka zamierza podjąć działania umożliwiające sfinansowanie części kosztów budowy wytwórni z dotacji. Całkowitą kwotę nakładów inwestycyjnych, do osiągnięcia pierwszego etapu, spółka szacuje na około 9 mln euro.

Bioceltix podał też informację o zawarciu listu intencyjnego z Infini ASI, dotyczącego przygotowania oferty. Infini rozważa dołączenie do transakcji i zaproponowanie sprzedaży wszystkich posiadanych przez siebie akcji (w ramach oferty).

Fundusz ten dołączył do Bioceltiksu jako pierwszy inwestor finansowy.

- Infini jest z nami niemal od początku, towarzysząc spółce na drodze od startupu do rynku regulowanego. Dla mnie to jest jak najbardziej zrozumiałe, że każdy fundusz ma swój horyzont inwestycyjny. Cieszę się, że zarząd Infini podejmuje tak ważne decyzje w sposób korespondujący z planami rozwoju spółki. Myślę, że to jest również dobra wiadomość dla pozostałych akcjonariuszy - podsumowuje Wielgus.

Medycyna i zdrowie
Kurs Synektika wystrzelił na finiszu sesji
Medycyna i zdrowie
Ryvu zapowiada kamienie milowe w 2024 r.
Medycyna i zdrowie
BrainScan już na małej giełdzie. Akcje na NewConnect drożeją
Medycyna i zdrowie
Mabion stawia na dywersyfikację przychodów
Medycyna i zdrowie
Mercator po konferencji: o rynku, zaskakujących wynikach i obecności na giełdzie
Medycyna i zdrowie
Solidny kwartał Mabionu