- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem na świecie. Dane medyczne wskazują, że wykrycie tego nowotworu na wczesnym etapie daje ponad 95 proc. szans na przeżycie kolejnych pięć lat od momentu diagnozy. Leczenie chirurgiczne w przypadku tego nowotworu jest bardzo skuteczne. Z tego względu tak istotna jest wczesna diagnostyka raka piersi. W naszej ocenie testy Urteste mają realną szansę spełniać wszystkie najważniejsze cechy testów do wczesnego wykrywania raka, które powinny być: tanie, bezinwazyjne, proste i szybkie pod względem interpretacji wyników oraz powinny mieć wysokie parametry czułości i swoistości - podkreśla Grzegorz Stefański, prezes Urteste. - Naszym priorytetowym projektem pozostaje Panuri - test na raka trzustki, który intensywnie rozwijamy. Naszym celem jest rozpoczęcie badań klinicznych jeszcze w tym roku – dodaje.
Czytaj więcej
Kurs akcji biotechnologicznej spółki Urteste spadł na otwarciu debiutu na głównym parkiecie o prawie 1,5 proc. do 132 zł. Z kolei kurs praw do akcji wzrósł w debiucie o ponad 1,8 proc. do 112 zł.
Strategia patentowa Urteste zakłada złożenie w okresie kolejnych 12 miesięcy zgłoszenia patentowego w procedurze międzynarodowej PCT. Urteste posiada łącznie 11 prototypów testów diagnostycznych dla nowotworów: piersi, żołądka, dróg żółciowych, jajnika, trzonu macicy, nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty.
Rozwijana przez Urteste technologia polega na wykrywaniu nowotworów za pomocą pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu.