Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia

Lista obietnic Donalda Trumpa jest długa, ale zapowiedź prezydenta elekta, że cała pozostała produkcja bitcoina będzie odbywać się w USA, może okazać się jednym z najtrudniejszych wyzwań.

Publikacja: 28.12.2024 10:23

Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia

Foto: Bloomberg

Trump złożył tę obietnicę w czerwcu w poście na swojej platformie Truth Social, po spotkaniu w Mar-a-Lago z grupą przedstawicieli firm zajmujących się kopaniem kryptowalut.

Firmy te dysponują ogromnymi, zaawansowanymi technologicznie centrami danych, które umożliwiają transakcje na blockchainie w zamian za wynagrodzenie w bitcoinach lub innych kryptowalutach.

Kluczowy moment przemiany Trumpa

Spotkanie to było kluczowym momentem w przemianie Trumpa z kryptowalutowego sceptyka w jednego z najsilniejszych sojuszników branży.

– To typowa dla Trumpa deklaracja, ale zdecydowanie oderwana od rzeczywistości – uważa Ethan Vera, dyrektor operacyjny w firmie Luxor Technology. Świadczy ona usługi i dostarcza oprogramowanie kopaczom kryptowalut.

Choć powszechnie uznano to za symboliczne wsparcie, w praktyce jest to niemal niemożliwe do realizacji, podkreśla agencja Bloomberga.

Blockchainy to zdecentralizowane sieci, których nikt nie kontroluje i z których nikt nie może być wykluczony. Ponadto sektor staje się coraz bardziej konkurencyjny i na całym świecie toczy się batalia o udział w rynku generującym co roku dziesiątki miliardów dolarów przychodu.

Bitcoina chcą też kopać oligarchowie i rodziny królewskie

Nowymi konkurentami są rosyjscy oligarchowie, rodziny królewskie z Dubaju i chińscy biznesmeni działający w Afryce.

Dysponując ogromnymi zasobami finansowymi i dostępem do taniej energii, dołączają do tego lukratywnego, choć energochłonnego biznesu.

Dotąd wydobyto już około 95 proc. z 21 milionów bitcoinów, które kiedykolwiek uda się wykopać, ale osiągnięcie tego celu  przewiduje się dopiero za około 100 lat.

Amerykańscy kopacze szybko poparli Trumpa

Przemysł kopania bitcoina w USA w ostatnich latach przekształcił się w wielomiliardowy biznes, ponieważ wartość kryptowaluty rosła wykładniczo.

Jednak całkowita moc obliczeniowa generowana przez amerykańskie firmy wydobywcze wynosi znacznie mniej niż 50 proc. , a według analityków branży niemożliwe jest, aby krajowe firmy obsługiwały całą sieć.

Nie ma dostępnych publicznie danych wskazujących na źródła mocy obliczeniowej w poszczególnych regionach świata, ale duzi dostawcy usług wydobywczych, tacy jak Luxor, mają dobre rozeznanie w tej kwestii dzięki swoim systemom, które agregują moc obliczeniową, zwiększając szanse na nagrody w bitcoinach.

Amerykańscy kopacze, tacy jak CleanSpark Inc. i Riot Platforms Inc., szybko wyrazili poparcie dla Trumpa, licząc na to, że złagodzi on presję ekologów dotyczącą wpływu procesu wydobycia na środowisko, ograniczy konkurencję zagraniczną i wycofa restrykcyjne przepisy wprowadzone za administracji Bidena.

Wsparcie Trumpa dla kryptowalut przyczyniło się do zebrania około 135 milionów dolarów na jego kampanię wyborczą w ostatnim cyklu, co było najwyższym wynikiem wśród wszystkich branż.

– Prezydent Trump prowadził kampanię na rzecz utrzymania pozycji USA jako lidera w nowych technologiach, od kryptowalut po sztuczną inteligencję – przypomina Kush Desai, rzecznik tworzącej się nowej administracji . – Administracja Trumpa i Vance’a będzie współpracować z gigantami branży, by uwolnić amerykański potencjał i zasoby, zapewniając przewodnictwo i innowacje w każdym aspekcie przemysłu kryptowalutowego, od wydobycia po rozwiązania końcowe.- zadeklarował  Desai.

Pomimo szybkiego rozwoju w USA i ostatniej hossy na rynku kryptowalut, sankcje gospodarcze nakładane przez USA oraz galopująca inflacja w niektórych gospodarkach rozwijających się skłoniły zagranicznych kopaczy do jeszcze większej ekspansji.

Czytaj więcej

Bitcoin przebił 100 tysięcy dolarów. Czy jego kurs podwoi się w rok?

Wielkie kopanie bitcoinów w różnych regionach

– W kilku regionach nastąpi ogromny wzrost – powiedział Taras Kulyk, dyrektor generalny Synteq Digital, jednej z największych firm zajmujących się sprzedażą wyspecjalizowanych komputerów do wydobycia bitcoina. Kraje takie jak Kazachstan, odnotowują większe zapotrzebowanie, a „sprzedaż do Azji, Afryki i na Bliski Wschód rośnie” – dodał.

Duży ruch w Azji wskazuje na wzrost aktywności wydobywczej w Chinach po wprowadzeniu zakazu takich operacji przez rząd w 2021 roku. Łagodniejsze podejście Rosji do kryptowalut również napędza odrodzenie branży w tym kraju.

W niektórych krajach afrykańskich i południowoamerykańskich marże z wydobycia bitcoina są znacznie większe w porównaniu z amerykańskimi konkurentami.

Na przykład w Etiopii, zasobnej w prąd  z elektrowni wodnych, przemysł wydobywczy rośnie najszybciej na kontynencie.

Dochody denominowane w dolarach amerykańskich pozwalają operatorom w krajach takich jak Argentyna unikać spirali inflacyjnej i chronić swoje oszczędności.

Amerykańskich kopaczy też kusi zagranica

Nawet amerykańscy kopacze rozpoczęli ekspansję zagraniczną, ponieważ koszty energii w takich stanach jak Teksas rosną.

Firma MARA Holdings Inc., największy wydobywca pod względem wartości rynkowej, ogłosiła plany utworzenia joint venture z lokalnym przedsiębiorstwem należącym do funduszu państwowego w Abu Zabi. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie jednej z największych farm wydobywczych na Bliskim Wschodzie.

Operacje w USA również nie są całkowicie zorientowane na krajowych kopaczy. Wiele firm oferuje usługi hostingowe, w ramach których każdy, zarówno z USA, jak i z zagranicy, może kupić maszyny i opłacić ich eksploatację, by zarabiać bitcoiny.

Czytaj więcej

Bitcoinowy wieloryb Donalda Trumpa może zdemolować rynek złota

Istnieje jednak kolejny problem, który Trump może sprowadzić na amerykańskich kopaczy.

Wojna handlowa z Chinami prawdopodobnie podniesie ceny urządzeń do kopania bitcoinów, z których większość produkuje chińska firma Bitmain.

Dla wielu kopaczy korzyści wynikające ze wsparcia Trumpa przewyższają jednak potencjalne straty.

– Trump to prawdopodobnie najlepsze, co mogło spotkać przemysł kopania bitcoinów – powiedział Kulyk.

Kryptowaluty
Rynki w korekcie
Kryptowaluty
Bitcoin wrócił do bicia rekordów. Będzie ich więcej przed świętami?
Kryptowaluty
Euforia day traderów, duzi gracze ostrożni przed Fedem
Kryptowaluty
Bitcoin przebił 100 tysięcy dolarów. Czy jego kurs podwoi się w rok?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Kryptowaluty
Bitcoin powyżej 100 tys. dolarów. Jak mocno może jeszcze zdrożeć?
Kryptowaluty
Co za noc! Bitcoin wreszcie sforsował poziom 100 tys. dolarów