Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.12.2018 01:10 Publikacja: 12.12.2018 01:10
Foto: materiały prasowe
Przedsiębiorcy skarżą się, że władze nakładają na nich coraz to nowe obowiązki. Firmy muszą się bardzo starać, by nadążać za zmianami przepisów oraz być z nimi w zgodzie. Za odstępstwa grożą poważne kary. Prowadzenie biznesu jest coraz trudniejsze?
Aktywność ustawodawcy w tym zakresie jest rzeczywiście dosyć duża, a będzie jeszcze większa. To nakłada na firmy i na osoby zarządzające ich finansami konieczność zmian, dzięki którym będą mogły wykazać odpowiedni nadzór nad prowadzoną działalnością i nad finansami. Na świeżo w pamięci mamy przepisy dotyczące RODO, które wymusiły przemodelowanie sposobu zarządzania danymi osobowymi w firmie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nasz cel do 2050 roku powinien być prosty – silna gospodarka, z silny firmami i silnym społeczeństwem. Tyle że ścieżki prowadzące do tego celu mogą być różne.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Pracownicze plany kapitałowe to szansa na trwały dopływ kapitału na warszawski parkiet. Aby jednak istotnie przyczyniły się do rozwoju rynku, trzeba też uporządkować inne sprawy. To wnioski z debaty o rynku kapitałowym na Kongresie Gospodarczym „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.
Polska, plasująca się obecnie według CIA na 25. miejscu listy światowych eksporterów, ma szansę w ciągu 20 lat wejść do grona dwudziestki państw eksportujących najwięcej. Tak uważają uczestnicy debaty o eksporcie, która odbyła się w środę w ramach Kongresu Gospodarczego „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.
Już od 9:30 na warszawskiej giełdzie kongres gospodarczy „Rzeczpopolitej” i „Parkietu”. W trakcie trzech debat zaproszeni goście zmierzą się z pytaniami o przyszłość polskiej gospodarki, polskiego eksportu i naszego rynku kapitałowego. Zapraszamy na transmisję.
Blisko trzy dekady, które minęły od upadku PRL, to okres spektakularnego rozwoju polskiej gospodarki. Konsekwencją tego sukcesu jest to, że poprzeczka na kolejne dekady jest zawieszona bardzo wysoko. I nie ma zgody, jak się przygotować do jej przeskoczenia.
Może nie wygramy z dużymi koncernami w budowie samochodów elektrycznych i autonomicznych, ale mamy szansę być liderami w technologiach, które są w nich wykorzystywane.
W specjalnym wydaniu programu Prognoz Parkietu razem z ekspertami na gorącą komentujemy cła wprowadzone przez Donalda Trumpa.
Efekt bazy pomoże marcowym wynikom produkcji budowlano-montażowej i przemysłowej, rzuci zaś kłody pod nogi sprzedaży detalicznej.
Prezydent Donald Trump ogłosił w Ogrodzie Różanym Białego Domu nowy pakiet ceł odwetowych wymierzonych przeciwko wszystkim partnerom handlowym Stanów Zjednoczonych. "To co oni robią nam, my zrobimy im" - powiedział Trump przed podpisaniem dokumentu.
W przestrzeni publicznej padają różne szacunki wpływu wojny celnej na gospodarki UE i w Polsce, ale szczególnie przewija się słowo „niepewność”.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w marcu 50,7 pkt – podało S&P Global. To oznacza, że drugi raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt.
Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 50,7 pkt w marcu 2025 r. wobec 50,6 pkt w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. Pierwszy od ponad trzech lat wzrost zamówień eksportowych na fali oznak ożywienia w Europie; najlepsze prognozy produkcji od połowy 2021 r.
Dane o zaufaniu konsumentów z University of Michigan sygnalizują jeszcze większe obawy związane ze stagflacją niż oczekiwano. Wskaźnik nastrojów konsumentów spadł do 52,6, podczas gdy długoterminowe oczekiwania inflacyjne wzrosły do 4,1 proc.
W marcu wskaźnik Ifo Employment Barometer spadł do 92,7 punktów, z 93,0 punktów w lutym. – Sytuacja na rynku pracy pozostaje trudna – mówi Klaus Wohlrabe, szef badań w Ifo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas