Aktualizacja: 05.03.2024 18:16 Publikacja: 05.03.2024 18:16
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka poprawiła wyniki z działalności operacyjnej – mimo wpadki w Niemczech. Strata netto to głównie skutek aktualizacji wyceny portfela nieruchomości.
Jesteśmy spółką giełdową, której zadaniem jest generować zyski – i na tym skupia się strategia. Ale zamierzamy wykorzystywać synergie wynikające ze struktury właścicielskiej – mówią prezes PHN Wiesław Malicki (z prawej) i wiceprezes Jacek Krawczykowski.
Nowe biurowce w Warszawie, nowe inwestycje mieszkaniowe i magazynowe, PRS i dywidendy – to tylko część założeń nowej strategii.
Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka będzie dalej budować biura, magazyny i mieszkania, stawia też na PRS. PHN będzie płacić dywidendy, może utworzyć REIT, jeśli zostaną przyjęte przepisy, które to umożliwią.
W 2024 r. połowa spółek z indeksu WIG-nieruchomości przyniosła inwestorom solidne zwroty – w tym z dywidend, połowa niestety straty. Lepiej wypadli deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni. A jak rysują się perspektywy na 2025 r.?
Polski Holding Nieruchomości (PHN) pozyskał 125 mln zł z emisji 3-letnich obligacji serii E, które po blisko 50-proc. redukcji trafiły do 20 inwestorów. Pozyskane środki Grupa przeznaczy m.in. na realizację programu inwestycyjnego, podała spółka. Obligacje zostały wyemitowane w ramach ustanowionego w kwietniu 2019 r. 7-letniego programu emisji obligacji o łącznej wartości do 1 mld zł.
Swoje kluczowe cele na nowo określiła właśnie Enea. Jeszcze w tym roku podobnie powinny postąpić Orlen, Tauron, Bogdanka i KGHM. Z kolei w przyszłym roku nowe lub zaktualizowane strategie przedstawią Azoty, PHN, PGE i być może PKP Cargo.
Państwo to cały czas duży gracz na rynku nieruchomości. Zaglądamy, co ma w portfelu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas