Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO

Raport bieżący nr 10 / 2023
Data sporządzenia: 2023-06-19
Skrócona nazwa emitenta
ELZAB
Temat
Przyjęcie założeń do strategii grupy kapitałowej ELZAB na lata 2023-2025 i podsumowanie procesów optymalizacji kosztów
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
W dniu 19 czerwca 2023 r. Zarząd Zakładów Urządzeń Komputerowych „ELZAB” S.A. z siedzibą w Zabrzu (dalej „Spółka” lub „ELZAB”) przyjął założenia do strategii, która zdefiniuje kierunki wzrostu docelowego biznesu Spółki w latach 2023-2025.

Jednocześnie Zarząd Spółki podjął decyzję o zakończeniu z dniem 31 lipca 2023 r. produkcji krótkoseryjnej i niefiskalnej w Spółce, a tym samym zakończył główną fazę zmian, o których informował w raportach bieżących nr 8/2002 z dnia 1 czerwca 2022 r., nr 15/2022 z dnia 1 sierpnia 2022 r. oraz 19/2022 z dnia 21 listopada 2022 r. Działania te polegały optymalizacji kosztów stałych i zasobów w obszarze produkcji elektroniki, w tym ograniczenie produkcji elektroniki realizowanej własnymi zasobami produkcyjnymi (niefiskalnej oraz fiskalnej).

Założenia do strategii, o których mowa powyżej, przewidują zwiększenie udziału sprzedaży usług w systemie abonamentowym, wykorzystanie niższych kosztów stałych i rozpoczęcie czerpania korzyści z uprzednio dokonanych inwestycji, w tym w udziały z Comp Centrum Innowacji sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Ponadto założenia do strategii przewidują dokonanie przeglądu opcji strategicznych dla Spółki i jednostek z jej grupy kapitałowej.

W założeniach strategicznych Zarząd Spółki podkreśla, że podjęte działania optymalizujące skutkują zwiększeniem zdolności Spółki do projektowania i rozwoju (dział R&D) produktów fiskalnych oraz usług towarzyszących. Spółka skupi się na najbardziej rentownych działaniach - części informatycznej, zarządzeniem sprzedażą i serwisem. Fizyczna produkcja została zlecona na zewnątrz (outsourcing), dzięki czemu koszty produkcji są niższe, wliczając redukcję zbędnych w tym modelu kosztów stałych. Proces dalszej optymalizacji kosztów działalności (w szczególności w zakresie łańcuchów dostaw) będzie nadal kontynuowany w 2023 roku, tak aby osiągnąć docelowy wzrost rentowności.

ELZAB dostosował swoją produkcję do trendu rynkowego, w którym w urządzeniach elektronicznych coraz większą wagę zyskują rozwiązania informatyczne (w przypadku kas online – m.in. usługi płatności elektronicznych, e-paragonów czy współpracy z cyfrowymi systemami lojalnościowymi). Wynik tych zmian będzie widoczny w kolejnych okresach, gdy będzie można uruchomić nowe funkcjonalności na wcześniej sprzedanych i zainstalowanych urządzeniach. Drogą do tego jest rehomologacja urządzeń fiskalnych online do nowych funkcjonalności, takich jak płatności z aplikacji (płatności kartowe i BLIK) oraz e-paragony. Kluczowy produkt Spółki – kasa K10 uzyskała już stosowną rehomologację. Następne urządzenia będą sukcesywnie rehomologowane, przy czym w przypadku dwóch kolejnych spodziewany termin rehomologacji to trzeci kwartał 2023 roku. Spółka spodziewa się rozpocząć monetyzację rozwiązań informatycznych będących integralną częścią urządzeń fiskalnych w przeciągu następnych dwóch, trzech kwartałów.

Zarząd szacuje, że przeprowadzone zmiany oznaczają średniomiesięcznie oszczędność (bez amortyzacji) ok. 1,47 mln PLN, co daje ok. 17 mln w skali roku w stosunku do okresu referencyjnego, tj. pierwszego kwartału 2022 r. W związku z powyższym przepływy gotówkowe Spółki rosną w każdym kolejnym miesiącu przy niższych kosztach produkcji i niższych kosztach stałych. Poprawa jest widoczna w sprawozdaniu z przepływów pieniężnych w raporcie okresowym za I kwartał 2023 r., natomiast efekt nie jest na razie widoczny w rachunku wyników w porównaniu do zeszłego roku ze względu na wpisanie kosztów likwidowanych produkcji w działalność zaniechaną w tamtym okresie.

Celem Spółki jest budowanie usług w modelu abonamentowym dla klientów prowadzących działalność w branżach związanych ze sprzedażą detaliczną. Spółka poza istniejącą ofertą produktowo-usługową realizuje rozwój szeregu usługi przeznaczonych do wykorzystania w sektorze płatności elektronicznych oraz e-paragonów. Dodatkowymi autami grupy kapitałowej ELZAB jest obecność na rynkach zagranicznych ważnych dla rozwoju usług dodanych grupy, w tym w posiadanie homologacji i produktów w Grecji, na Węgrzech oraz w Kenii. Grupa kapitałowa ELZAB ma zatem szanse na wykorzystanie trendu oferowania usług komplementarnych na infrastrukturze fiskalnej w Polsce oraz w każdym kraju, w którym ma homologacje i umiejętność sprzedaży urządzeń klasy online (Grecja. Kenia, Węgry).

Dzięki działaniom podjętym w ostatnim roku Spółka zwiększyła przychody ze sprzedaży w modelu abonamentowym oraz wyraźnie zmniejszyła koszty stałe działalności w skali roku. Stanowi to dobrą podstawę do wzrostu wyników i wartości przedsiębiorstwa, gdy zakończy się okres spowolnienia gospodarczego. ELZAB już wiele razy przechodził przez okresy spowolnienia gospodarczego i według najlepszej wiedzy Spółka szacuje, że osłabiona koniunktura na zakup urządzeń fiskalnych w tym roku powinna zakończyć się w najbliższym czasie (około jednego kwartału). To czynniki, których odzwierciedlenia nie widać w aktualnej wycenie rynkowej ELZAB.

Ponadto ELZAB zmniejszył zadłużenie bankowe w okresie od 1 stycznia 2022 r. do końca maja br. o kwotę ok. 14,4 mln PLN, a źródłem bieżącego finansowania działalności ELZAB (poza finansowaniem bankowym) jest Comp S.A. z siedzibą w Warszawie, która jest największym akcjonariuszem Spółki. Aktualna wartość finansowania przez Comp S.A. składa się z finansowania handlowego, które wynosi ok. 13,3 mln PLN oraz z otrzymanych pożyczek wraz z odsetkami w wysokości ok. 24,4 mln PLN. Uwzględniając inne rozrachunki (należności, pożyczki do jednostek konsolidowanych przez Comp S.A.), oznacza, że w ujęciu netto ELZAB jest beneficjentem finansowania w grupie kapitałowej na poziomie ok. 23 mln PLN.

ELZAB zwraca także uwagę na wartość aktywów posiadanych przez Spółkę, zwłaszcza udziały o wartości 59 mln PLN w Comp Centrum Innowacji sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która jest operatorem projektu M/platform. W opinii ELZAB S.A. wartość projektu M/platform nie jest należycie uwzględniona w aktualnej wycenie ELZAB S.A. Głównym celem projektu M/platform jest uruchomienie portfolio usług na urządzeniach fiskalnych online, w tym urządzeniach marki ELZAB. Zgodnie z zasadami rachunkowości ELZAB wycenia spółkę CCI metodą praw własności, uwzględniając głównie zmiany na poziomie wyniku netto (gdzie jest strata) w wielkości przypadającej na ELZAB, podczas, gdy EBITDA jest dodatnia i nie jest uwzględniona w wycenie. Należy nadmienić, że projekt M/platform (w tym także umowa strategicznego partnerstwa z Eurocash S.A. z siedzibą w Komornikach) dysponuje wieloletnim zakontraktowaniem na poziomie ok. 60 mln PLN, co zapewnia stabilne i rentowne warunki do prowadzenia działalności. Oznacza to, że aktywo to potwierdziło rynkową wartość, pomimo, że pomniejsza wynik netto grupy kapitałowej Spółki.

Podsumowując, zgodnie z założeniami strategicznymi ELZAB będzie prowadził działalność jako wyłączny właściciel praw do wszystkich swoich produktów, zwiększając sprzedaż usług w modelu abonamentowym, przy ograniczeniu kosztów stałych ponoszonych na mniej rentowną część działalności. Aktualna wycena rynkowa nie odzwierciedla perspektyw Spółki.

MESSAGE (ENGLISH VERSION)

INFORMACJE O PODMIOCIE>>>

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2023-06-19 Bartosz Panek Prezes Zarządu
2023-06-19 Jerzy Popławski Wiceprezes Zarządu