Novitus, szukając sposobu na odzyskanie kontroli nad Elzabem, wystąpił do zarządu tej spółki o zamianę posiadanych akcji imiennych uprzywilejowanych na akcje zwykłe. Władze zabrzańskiej spółki pozytywnie zaopiniowały tę prośbę i dokonały konwersji.
[srodtytul]Próba ucieczki pod próg[/srodtytul]
Przed nią nowosądecki producent urządzeń fiskalnych miał 356,7 tys. papierów Elzabu uprzywilejowanych pod względem głosów na WZA w stosunku 5 do 1. Posiadał też 9,9 mln walorów zwykłych. Dzięki temu kontrolował 66 proc. głosów na WZA?Elzabu, mimo że miał 63,6 proc. jego akcji. Dzięki zniesieniu uprzywilejowania akcji imiennych zaangażowanie Novitusa zmniejszyło się do 63,03 proc. głosów (niewielki pakiet akcji imiennych wciąż należy do akcjonariuszy mniejszościowych). Jednak razem z akcjami własnymi, które posiada Elzab (ma 2,88-proc. pakiet), Novitus, jako podmiot dominujący, nadal kontroluje 66,76 proc. akcji Elzabu dających 66,16 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.
[srodtytul]Informacyjna cisza[/srodtytul]
Przedstawiciele Novitusa nie chcieli w piątek odpowiedzieć na pytanie, dlaczego spółka dobrowolnie zrzekła się części głosów w Elzabie. Nie wiadomo zatem, czy chce dalej zmniejszać zaangażowanie, żeby zejść poniżej progu 66 proc. głosów w spółce zależnej.