Rynek zakłada, że będziemy świadkami obniżenia stóp procentowych o 25 pkt baz. przy jednoczesnym nieco mniej gołębim nastawieniu wobec liczby cięć w 2025 r.

Kurs eurodolara „przykleił” się do okolic 1,05, a amerykańskie indeksy utraciły nieco dynamiki wzrostu, przechodząc do konsolidacji blisko historycznych szczytów (mowa o S&P 500 i Nasdaq-100). Z drugiej strony widoczne są lekkie spadki Dow Jonesa Industrial i innych spółek z sektora value.

Gorsze nastroje zebrały się również wokół rynków wschodzących, a indeksowi MSCI Emerging Markets koniec roku przynosi kolejny ruch na południe. W ujęciu od początku roku (YTD) indeks ten zanotował ok. 6-proc. wzrost.

Słabsze nastroje widoczne są również wokół krajowych aktywów. Na GPW szczególnie WIG20 znajduje się pod presją. W ujęciu YTD możemy mówić już o 4,5-proc. stracie. Nieco lepiej prezentują się indeksy małych i średnich spółek, jednak trudno mówić o atrakcyjności krajowych stóp zwrotu i ich ewentualnej obronie w kontekście tzw. window dressing, zwyczajowo występującego na koniec roku. W podsumowaniach końca 2024 r. nie da się uciec od zaznaczenia powrotu kryptowalut do świadomości rynków finansowych wraz z rekordami kursu BTC. Ponadto złoto zanotowało najlepszy rok od 2010 r. z blisko 30 proc. na plusie.