Niektórzy specjaliści twierdzą wręcz, że może to być koncepcja równie przełomowa dla teorii zarządzania, jak niegdyś prace Frederica Winslowa Taylora, twórcy "Zasad Naukowego Zarządzania", czy idea Total Quality Management opisana przez Deminga, Jurana i Crosby’ego, lub też coraz powszechniej uznawane założenia Balanced Scorecard, opracowane przez Kaplana i Nortona.
[srodtytul]Próba definicji[/srodtytul]
Performance Management to pojęcie tyleż popularne, co trudne do jednoznacznego zdefiniowania. Jedną z najprostszych, ale również najbardziej trafnych definicji proponuje Gary Cokins w pracy zatytułowanej "Performance Management - Integrating Strategy, Execution, Methodologies, Risk and Analytics"(Wiley © 2009). Pisze mianowicie, że Performance Management to metoda skutecznego przekładania strategicznych planów na rezultaty.
Klasyczne rozwiązania Business Intelligence ukierunkowane są na dostarczanie informacji wspierającej procesy decyzyjne na różnych poziomach zarządzania. Ich głównym celem jest przełamanie bariery związanej z brakiem aktualnych, poprawnych i właściwie zaprezentowanych danych, dotyczących różnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Wielu menedżerów może dziś pochwalić się dostępem do aktualizowanych na bieżąco kokpitów zarządczych, które z dużą precyzją i w bardzo efektywny sposób wizualizują stan biznesu. Różnego rodzaju wykresy, światła drogowe, wskaźniki są wzorowane na rozwiązaniach sprawdzonych w motoryzacji czy w lotnictwie, wyglądają imponująco i nowocześnie.