Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 19:01 Publikacja: 28.01.2025 06:00
Foto: Adobestock
Skąd się biorą te zwyżki? Jak wskazują analitycy Commerzbanku, jest to przede wszystkich pochodna ograniczonej podaży kawy na rynku, co też ma związek z pogodą, która w przypadku tego towaru zawsze odgrywa istotną rolę w kształtowaniu notowań.
– Brazylijski urząd prognostyczny Conab ponownie zrewidował w dół swoją prognozę dotyczącą zbiorów kawy w Brazylii za 2024 r. W przeciwieństwie do poprzednich lat Conab nie opublikował prognozy dotyczącej nadchodzących zbiorów w swoim przeglądzie styczniowym, co mogło spowodować dodatkową niepewność. Wielu obserwatorów rynku spodziewa się również niższych zbiorów w tym roku, ponieważ skutki ubiegłorocznej suszy prawdopodobnie będą się utrzymywać. Dlatego też uspokojenie na rynku jest mało prawdopodobne – podkreślają eksperci Commerzbanku. Jak zauważają, dodatkowo pojawiły się informacje o spadku zapasów kawy o około 26 tys. worków, co dało pretekst do dalszych wzrostów cen. Przedstawiciele Commerzbanku wskazują jednocześnie, że informacja ta trafiła na podatny grunt, ale jej faktyczny wydźwięk wcale nie musi wspierać byków na rynku kawy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas