Ostatnio o copy tradingu zrobiło się głośno, kiedy na początku czerwca UKNF opublikował „Stanowisko dotyczące wykorzystania copy tradingu przy świadczeniu usług maklerskich”. Stanowi ono uzupełnienie wydanego w marcu 2023 r. stanowiska ESMA o dodatkowe uwagi wynikające ze specyfiki polskiego porządku prawnego.
Stanowisko regulatorów
Stanowisko UKNF jasno prezentuje oczekiwanie nadzorcy – firma inwestycyjna musi przyporządkować udostępnianą usługę copy tradingu pod jedną z regulowanych usług maklerskich. Bezdyskusyjne jest, że usługa ta wiąże się z działalnością maklerską obejmującą takie czynności jak wykonywanie zleceń lub przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych. Mogą się jednak rodzić uzasadnione wątpliwości, czy copy trading stanowi usługę zarządzania portfelem lub doradztwa inwestycyjnego.
W modelu copy tradingu realizującym transakcje w sposób w pełni zautomatyzowany, zdaniem UKNF, dochodzi do realizacji usługi maklerskiej zarządzania portfelem, ponieważ firma inwestycyjna podejmuje i realizuje decyzje inwestycyjne na rachunek klienta na skutek upoważnienia firmy inwestycyjnej do składania identycznych zleceń. Natomiast w przypadkach, kiedy usługa copy trading wymaga aktywnej postawy, tj. klient sam musi złożyć zlecenie transakcji, ponieważ dostaje tylko powiadomienia o zmianach w portfelu „kopiowanego inwestora”, nie dochodzi do świadczenia przez firmę inwestycyjną usługi zarządzania portfelem. Podobne stanowisko wyraziła ESMA w 2023 r.
Brak kluczowego aspektu
Stanowiska UKNF i ESMA odnośnie do realizacji usługi zarządzania portfelem są jednak wysoce dyskusyjne. Zgodnie z treścią art. 75 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi zarządzanie portfelem polega na podejmowaniu i realizacji przez firmę inwestycyjną decyzji na rachunek klienta. W modelu copy tradingu firma inwestycyjna nie podejmuje za nikogo żadnych decyzji. W istocie jej działalność polega na wykonaniu zlecenia, którego treść brzmi: „wykonaj taką samą transakcję jak...”. W takiej instrukcji nie ma miejsca na czynnik decyzyjny leżący po stronie firmy inwestycyjnej – a przecież to jest istota zarządzania portfelem. Podobna sytuacja występuje w przypadkach składania zleceń do dyspozycji maklera, przy okazji których makler samodzielnie podejmuje decyzje o momencie realizacji zlecenia, uwzględniając określone przez klientów warunki realizacji. Tymczasem w przypadku składania zleceń do dyspozycji maklera nie jest realizowana usługa zarządzania portfelem.
Niespełnione przesłanki
Jeśli chodzi o potencjalne powiązanie copy tradingu ze świadczeniem usługi doradztwa inwestycyjnego, to kluczowe wydają się dwa aspekty. Pierwszym z nich jest ustalenie, czy w przypadku copy tradingu mamy do czynienia z przekazaniem rekomendacji czy informacji. Drugi aspekt to personalizacja przekazu.