Regularne monitorowanie rynku i działań konkurencji pozwala na wykrywanie naruszeń oraz podejmowanie działań zaradczych. Należy zwracać uwagę na możliwe naruszenia nie tylko w przestrzeni internetowej, ale również na konferencjach i targach.
Edukacja pracowników
Szkolenie pracowników z zakresu ochrony własności intelektualnej i poufności zmniejsza ryzyko popełnienia błędów oraz wskazuje rekomendowane działania w sytuacji, gdy pracownicy dostrzegą naruszenie.
Jaka jest relacja pomiędzy tajemnicą przedsiębiorstwa a tajemnicą spółki?
Pojęcie tajemnicy przedsiębiorstwa jest pojęciem węższym niż tajemnica spółki. Tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się jako poufne dane techniczne, metody działania oraz wszelkie inne kluczowe informacje, które posiadają wartość gospodarczą dla działalności i konkurencyjności firmy. Wartość gospodarcza tajemnicy przedsiębiorstwa nie musi być znacząca. Istotnym kryterium jest aktualność oraz możliwość potencjalnego wykorzystania informacji w przyszłości. Wartość gospodarczą tajemnicy przedsiębiorstwa można oceniać poprzez potencjalny wpływ na oszczędności, wzrost zysków lub możliwość wejścia na nowy rynek. Aspekt poufności tajemnicy przedsiębiorstwa wynika natomiast z tego, że informacje objęte tajemnicą nie są szerzej znane osobom pracującym w danym obszarze rynku. Tajemnica spółki obejmuje natomiast informacje, których ujawnienie może naruszyć interesy spółki lub stanowić zagrożenie dla tych interesów. Tajemnica spółki powinna być objęta poufnością, czyli dostępna tylko dla wybranych osób wewnątrz spółki. Obowiązkiem zachowania w poufności tajemnicy spółki objęci są członkowie zarządu i rady nadzorczej spółki, jednakże do konieczności jej zachowania można zobowiązać również pracowników spółki na podstawie zawieranych umów lub oświadczeń.
Przykładem tajemnicy przedsiębiorstwa oraz tajemnicy spółki są prognozy finansowe, receptury produktów, dane klientów, umowy i partnerstwa, sposoby kalkulacji cen czy strategie marketingowe.
W kontekście ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa i spółki pamiętać należy o działaniach, które powinien podjąć przedsiębiorca w celu zachowania w poufności swoich informacji niejawnych. Orzecznictwo Sądu Najwyższego (np. wyrok Sądu Najwyższego z 3 października 2000 r., I CKN 304/00) wskazuje, że przedsiębiorca, który nie podejmuje działań w celu zachowania poufności swoich informacji gospodarczych, powinien liczyć się z ryzykiem uznania wykorzystania takich informacji przez pracowników lub konkurentów za wykorzystanie wiedzy powszechnej, ogólnie dostępnej szerokiemu kręgowi osób. Zachowanie w poufności informacji gospodarczych wymaga więc od przedsiębiorcy aktywnego działania, w szczególności wskazywania w relacjach z innymi podmiotami, że nie mogą one być udostępniane publicznie.