Ewa Dużyńska aplikantka adwokacka, associate w Praktyce Prawa Ochrony Środowiska i ESG kancelarii Rymarz Zdort Maruta
Na drodze do neutralności klimatycznej
W 2019 r. w ramach tzw. Europejskiego Zielonego Ładu Komisja ogłosiła, że unijna gospodarka ma opierać się na dekarbonizacji, a jej celem ma być neutralność klimatyczna. Osiągnięciu temu celu służy szereg nowych przepisów. Często dotyczą one obszarów dotychczas zupełnie nieregulowanych. Wśród tych szczególną funkcję pełni cała grupa zupełnie nowych aktów prawnych dotyczących kwestii ESG. Strategicznym celem tych przepisów jest przekierowanie przepływu kapitału do zrównoważonego i docelowo zdekarbonizowanego biznesu. Ale nawet wobec biznesu, który z takiego finansowania zewnętrznego nie będzie korzystał, stawiane są oczekiwania w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym co do zmniejszenia własnego śladu węglowego. Spółki giełdowe stoją właśnie przed takim wielkim wyzwaniem w zakresie dostosowania się do tych regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Nowe obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju
W grudniu 2022 r. została przyjęta tzw. Dyrektywa CSR zwana też CSRD. Całkowicie modyfikuje ona zasady dotyczące raportowania, które do tej pory było określane jako niefinansowe. Teraz będzie to raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju, czyli obejmie kwestie środowiskowe, społeczne i w zakresie prowadzenia biznesu. Różnica będzie przede wszystkim polegać na tym, że treść raportów będzie ściśle regulowana. W grudniu 2023 r. opublikowana została oficjalna wersja Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2023/2772 z dnia 31 lipca 2023 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest to akt prawny, który wprowadza wiążące w całej UE standardy raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju tzw. ESRS. Zakres raportowania będzie bardzo szeroki i obejmie zarówno własną organizację jak i łańcuch wartości. Raporty będą audytowane. Te nowe obowiązki dotkną największych spółek giełdowych już za 2024 r. przy sporządzaniu raportu w 2025 r. Natomiast średnie i małe spółki giełdowe będą miały trochę więcej czasu, ale wiele może zdecydować się raportować na nowych zasadach już za 2026 r. w 2027 r. – wymusi to na nich rynek.
Te same przedsiębiorstwa, które obecnie już raportują zgodnie z dotychczasowymi zasadami albo będą raportować pod CSRD, są również objęte obowiązkiem raportowania pod tzw. Taksonomią UE, czyli zestawem aktów prawnych wydanych na poziomie unijnym, które określają, co oznacza zrównoważone inwestowanie. Na spółki giełdowe nakładają obowiązek raportowania na temat tego, w jaki sposób i w jakim stopniu działalność tego przedsiębiorstwa jest związana z działalnością gospodarczą, która kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo. Choć może brzmi to prosto, wiąże się z obszerną i szczegółową analizą i to nie tylko kwestii środowiskowych, ponieważ konieczne jest prześwietlenie biznesu także np. z perspektywy praw człowieka.
To nie koniec nowych obowiązków w tym zakresie. Jest możliwe, że w najbliższym czasie zostanie przyjęta kolejna dyrektywa nakładająca obowiązki na przedsiębiorstwa. Chodzi dyrektywę w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju tzw. CSDDD. Obecnie przyjmuje się, że przepisy będą miały zastosowanie do m.in. spółek unijnych i spółek dominujących zatrudniających ponad 500 pracowników i osiągających światowy obrót większy niż 150 mln euro, a także do firm zatrudniających powyżej 250 pracowników i osiągających obrót przekraczający 40 mln euro, jeśli co najmniej 20 mln zostanie wygenerowane w jednym z sektorów podwyższonego ryzyka takich jak np.: produkcja i handel hurtowy tekstyliami, odzieżą i obuwiem. CSDDD będzie wymagała uwzględniania praw człowieka i wpływu na środowisko w systemach zarządzania przedsiębiorstw. Nakłada też na przedsiębiorstwa obowiązki w zakresie łagodzenia ich negatywnego wpływu na prawa człowieka i środowisko. Podobnie jak w przypadku CSRD, dyrektywa nakłada obowiązek przyjrzenia się całemu łańcuchowi wartości spółki.