Aż 90 proc. badanych przedstawicieli GenZ oraz Milenialsów deklaruje, że odkłada środki finansowe. Młodzi Polacy najczęściej przechowują swoje oszczędności w gotówce oraz na kontach bankowych. Na nieco odleglejszych miejscach są konta oszczędnościowe oraz lokaty. Inwestycje to obszar, który interesuje niewielu.- Zdecydowana większość Polaków odkłada na przyszłość w dokładnie taki sam sposób, jak zostało to wskazane w badaniu. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy, a także z obaw o to, że dana instytucja finansowa może zagarnąć nasze środki - komentuje Michał Stajniak, CFA, wicedyrektor działu analiz XTB.

Powodów takiego podejścia jest co najmniej kilka. Główny z nich dotyczy braków w edukacji. Wśród osób, które już odkładają pieniądze na późniejsze wydatki jest więcej przekonanych do tego, że aby inwestowanie pieniędzy przynosiło odpowiednie korzyści, konieczne jest posiadanie dużej wiedzy. Ponadto duża część respondentów uważa, że efektywne inwestowanie jest czasochłonne.

Przedstawiciele XTB wierzą, że w przełamaniu leków związanych z inwestowaniem pomóc mogą fundusze ETF. - Popularność funduszy ETF w Polsce rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2020 roku zaledwie 8 proc. naszych polskich klientów korzystało z tego rozwiązania, a w 2022 roku było to już 19 proc. Trzeba jednak przyznać, że statystycznie te produkty cieszą się u nas mniejszą popularnością niż w innych krajach europejskich - komentuje Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB, który podkreśla, że nie bez powodu jego firma wprowadziła ostatnio do oferty plany inwestycyjne. - Nasze badanie tylko potwierdziło też pewną lukę na rynku, którą dostrzegamy od dawna. Zachowanie młodych pokoleń wyraźnie wskazuje, że mają oni ochotę odkładać na realizację swoich marzeń. Dlatego, jako przedstawiciele rynku finansowego, uważamy, że naszym zadaniem jest stworzenie dla nich przystępnego produktu inwestycyjnego, zarówno pod względem wiedzy, intuicyjności, jak i możliwości regulowania ryzyka - mówi Kaczmarzyk.