Natomiast w przypadku małżonków, którzy są łącznie współuprawnieni z akcji, to wykonują oni swoje prawa w spółce przez wspólnego przedstawiciela, który też będzie głosował w ich imieniu na walnym zgromadzeniu wspólników. Wspólnym przedstawicielem może być zarówno jeden ze współuprawnionych, jak i osoba trzecia. Jeżeli współuprawnieni nie wyznaczyli wspólnego przedstawiciela, to nie mogą podejmować czynności w spółce i realizować praw udziałowych.
Warte odnotowania jest, że ustanowienie prawomocnym wyrokiem sądu rozdzielności majątkowej małżeńskiej między małżonkami pozostającymi w ustroju ustawowej wspólności majątkowej nie powoduje, że współmałżonek akcjonariusza, który samodzielnie objął lub nabył akcje imienne wchodzące w skład tej wspólności, może wykonywać związane z nimi prawa korporacyjne. Zniesienie wspólności ustawowej małżeńskiej, której skutkiem jest przekształcenie wspólności ustawowej małżeńskiej we współwłasność w częściach ułamkowych, nie ingeruje w sferę wykonywania praw korporacyjnych akcjonariusza i nie może doprowadzać do „aktywowania” statusu akcjonariusza przez małżonka, który nie był stroną czynności nabycia akcji. Tak też sytuacja małżonka akcjonariusza, który nie nabył akcji, a któremu po ustanowieniu rozdzielności majątkowej przysługuje 1/2 udziału w akcji, nie ulega zmianie w zakresie prawa głosu z akcji.
Co się dzieje w przypadku śmierci akcjonariusza?
Przedmiotowe rozważania należy rozpocząć od okoliczności, że akcje będące składnikiem majątku zmarłego akcjonariusza mogą być dziedziczone. Akcjonariusz może rozdysponować ten składnik majątku w testamencie, mogą być one również przedmiotem zapisu windykacyjnego. W przypadku gdy zmarły nie sporządził testamentu, będą one podlegały dziedziczeniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że majątek spadkowy po akcjonariuszu, który posiadał żonę oraz czwórkę dzieci, obejmą odpowiednio żona w wymiarze 1/4 majątku spadkowego oraz dzieci w wymiarze 3/16 majątku spadkowego. W przypadku skonfliktowania rodziny, czy na przykład zamieszkiwania jednego ze spadkobierców za granicą, tak szeroki krąg uprawnionych może powodować komplikacje w wykonywaniu praw właścicielskich z akcji. W konsekwencji akcjonariusz powinien zawczasu zaplanować sukcesję w spółce akcyjnej poprzez dokonanie stosownych zapisów w testamencie, w tym np. skorzystać z instytucji zapisu windykacyjnego, co pozwoli zapisobiorcy na wstąpienie w prawa akcjonariusza niezwłocznie po jego śmierci.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za akcjonariusza uważa się osobę wpisaną do rejestru akcjonariuszy. Z tego też powodu spadkobierca akcjonariusza, legitymując się aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza lub sądowym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, powinien zawiadomić spółkę o zmianie właściciela akcji. Tylko po dopełnieniu tych formalności spadkobierca uzyska uprawnienie do wykonywania praw związanych z akcjami, w tym będzie władny do głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W przypadku gdy w wyniku dziedziczenia własność akcji przypadnie kilku spadkobiercom, będą mogli wykonywać uprawnienia korporacyjne przez przedstawiciela.