Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.01.2025 19:02 Publikacja: 22.04.2023 14:17
Iwona Nogaj, adwokat w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki Sp. k.
Foto: materiały prasowe
Wielu inwestorów – osób fizycznych zadaje sobie czasem pytanie, kto tak naprawdę jest akcjonariuszem, skoro mają wspólność majątkową z małżonką/małżonkiem? Jest to też ważne pytanie dla spółek, w których tacy inwestorzy mają swoje akcje – kogo powinny traktować jako akcjonariusza i, na przykład, zawiadamiać o WZA?
Decydujący tu jest art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przepisy kodeksu spółek handlowych nie zawierają regulacji szczególnych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie akcje to jeden z lepszych pomysłów na ten rok według ekspertów DI Xelion. Rynkowi amerykańskiemu będzie bardzo trudno utrzymać mocną formę z dwóch poprzednich lat, a zachód Europy nie oferuje atrakcyjnej dynamiki wzrostu. Główny faworyt doradców to obligacje skarbowe.
W pierwszych miesiącach roku spodziewałbym się przejścia z trendu spadkowego, który zaczął się w maju, w trend boczny. WIG20 może się wahać w przedziale 2200–2400 pkt – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie czy też łagodniejsze podejście do tematu ceł i taryf w wykonaniu administracji Donalda Trumpa są szansą dla naszego rynku – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Tesla, Intel, ropa, indeks DAX 40 – to kierunki inwestycyjne, których zdaniem analityków należy unikać w tym roku. Z różnych przyczyn.
– Słowem kluczem 2025 będzie zarządzanie pieniędzmi, wydatkami, przychodami, zarządzanie oszczędnościami, inwestowaniem – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa. Podkreśla, że nawet obligacjami i lokatami trzeba zarządzać.
Najbliższe miesiące na rynkach akcji mogą być burzliwe, dlatego inwestorzy nie mogą do końca spać spokojnie – uważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w Biurze Maklerskim Banku Millennium.
Kontrakty na amerykańskie indeksy akcji zanurkowały po publikacji danych z tamtejszego rynku pracy, a w ślad za nimi osuwają się także europejskie indeksy.
W oczekiwaniu na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy start sesji w Europie przebiega dość spokojnie. Krajowe indeksy starają się wrócić do formy z pierwszych dni roku.
Z 20 proc. dwa lata temu Magnificent Seven stanowią obecnie jedną trzecią indeksu S&P 500. Przy średnim wzroście wynoszącym 63 proc. w roku 2024, tych siedmiu technologicznych gigantów odpowiadało za ponad połowę zysków na S&P 500.
Wbrew obawom w czwartek przy niedużej zmienności giełdy Starego Kontynentu rosły. Warszawa była w czołówce. Dzisiaj oczy będą zwrócone na USA.
Dziś Amerykanie są w żałobie narodowej po śmierci byłego prezydenta Jimmy’ego Cartera. Z tego tytułu jest dzień wolny od sesji w USA. Pod nieobecność inwestorów z Wall Street nie należy spodziewać się dziś większych przetasowań. Podobnie wyglądała wczorajsza sesja. Niemiecki Dax cofa się dziś nieco ze szczytu.
Dziś spółka znów jest liderem wzrostów na warszawskiej giełdzie. Od końca grudnia stopa zwrotu z akcji sięga imponujących 170 proc.
Zakładamy, że w obecnym roku mocno przybliżymy się do osiągnięcia strategicznego celu, jakim jest posiadanie dwóch perspektywicznych i skalowalnych tytułów o dużym potencjale komercyjnym - zapowiada prezes Przemysław Błaszczyk.
Akcje Rigetti i IonQ spadały po tym, jak dyrektor generalny Nvidii Jensen Huang powiedział analitykom z Wall Street, że „bardzo przydatne komputery kwantowe” pojawią się prawdopodobnie za 20 lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas