Przewaga informacji zawartych w rachunku przepływów środków pieniężnych, czyli cash flow, nad rachunkiem zysków i strat polega na tym, że prezentuje on faktyczne wpływy i wydatki spółki. Daje to inwestorowi cenną wiedzę o tym, jaka jest zdolność firmy do generowania gotówki.
Plus czy minus
W cash flow występują trzy rodzaje przepływów: z działalności operacyjnej, inwestycyjnej oraz finansowej. Sumę trzech wymienionych strumieni przepływu pieniądza można potraktować jako zysk netto w ujęciu gotówkowym.
Kluczową pozycją dla oceny kondycji finansowej spółki są przepływy z działalności operacyjnej, ponieważ dotyczą jej podstawowej działalności, na której z założenia powinna ona zarabiać. Dlatego w przypadku „zdrowego" biznesu spółki saldo przepływów gotówki z działalności operacyjnej powinno być dodatnie, co oznacza, że firma generuje nadwyżkę wpływów nad wydatkami. Pojawienie się ujemnych przepływów z działalności operacyjnej może świadczyć o przejściowych lub trwałych kłopotach finansowych spółki.
Z kolei przepływy z działalności inwestycyjnej to przepływy wynikające ze sprzedaży lub nabycia składników trwałych, np. maszyn czy budynków. W przypadku działalności inwestycyjnej ujemne saldo z reguły jest dobrym sygnałem, gdyż wynika ze zwiększenia majątku trwałego i często świadczy o tym, że spółka się rozwija. Ostatnim z przepływów są przepływy z działalności finansowej, które wynikają z obrotu kapitałem, np. emisji akcji (wpływ), zaciągnięcia kredytu (wpływ), spłaty kredytu (wypływ). Saldo przepływów z działalności finansowej może być zarówno dodatnie, jak i ujemne. Dodatnie najczęściej oznacza, że firma pozyskuje kapitał na finansowanie rozwoju.
Jak podkreślają analitycy, nie w każdym kwartale przepływy muszą być dodatnie, ponieważ działalność spółki może być wrażliwa na efekty sezonowe. Większe znaczenie ma trend, jaki kształtuje się na przestrzeni ostatnich kwartałów.