Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.11.2017 09:51 Publikacja: 24.11.2017 09:51
Foto: Adobestock
Na listopadowej konferencji „Decentralized2017", poświęconej technologii blockchain, zaprezentowano dane, według których aż 82 proc. banków centralnych na świecie zajmuje się tematyką cyfrowych walut w kontekście ich praktycznego wykorzystania. Wśród obiektów zainteresowań najpopularniejszy nie jest wcale bitcoin, ale ethereum. 57 proc. banków centralnych testuje kod kryjący się za tą walutą, ponieważ daje on szerokie spektrum zastosowania inteligentnych kontraktów. W Polsce władze NBP podchodzą do tematu bardziej sceptycznie. Prezes Adam Glapiński stwierdził niedawno, że „bitcoin to jazda bez trzymanki". Na szczęście za ster próbuje złapać KDPW, które testuje łańcuch bloków w eVotingu. Nie jesteśmy jednak pionierami w tym temacie. Nasdaq zrobił to już w Estonii i zamierza wdrożyć takie rozwiązanie w Republice Południowej Afryki, we współpracy ze Strate, odpowiednikiem KDPW w Johannesburgu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas