Z rachunku wyników w sprawozdaniu finansowym inwestor może się dowiedzieć, ile dana spółka zarobiła w ostatnim okresie, ale raczej się nie dowie, w jaki sposób te pieniądze zostały zarobione i – co ważniejsze – czy działania podjęte przez zarząd pozwalają zakładać, że zaraportowany poziom zysków jest powtarzalny w długim terminie. Proces tworzenia wartości przez spółkę jest rzadko widoczny w rachunku zysków i strat. Lepszym narzędziem do oceny perspektyw przedsiębiorstwa wydaje się sprawozdanie zarządu z działalności, do którego lektury inwestorzy zasiadają znacznie rzadziej niż do sprawozdania finansowego.
Nie ma idealnego sprawozdania
Menedżerowie bywają sfrustrowani podejściem inwestorów giełdowych, są przeświadczeni, że inwestorzy najczęściej nie czytają sprawozdań finansowych, a jedyne, co ich interesuje, to poziom wyników, który spółka może pokazać w najbliższym czasie. Z kolei w percepcji części inwestorów menedżerowie są zbyt skupieni na raportowaniu maksymalnie wysokich zysków w bieżącym kwartale – czasami tylko papierowych, i za mało energii poświęcają na budowanie wartości w długim terminie.
Nie ma idealnego sprawozdania i pewnie długo nie będzie. Dzisiaj komunikacja między menedżerami a akcjonariuszami jest utrudniona, ponieważ dotyczy prawie wyłącznie przeszłości. Informacja finansowa dotycząca historycznych wyników dostarcza solidnej bazy inwestorom, od której należy zacząć analizę, jednak zadaniem inwestora jest ocena potencjału spółki wykraczającego daleko poza ostatni kwartał czy rok. Aby wypracować swoją rekomendację kupuj/ trzymaj/sprzedaj, inwestor powinien zbudować swoje oczekiwania co do perspektyw spółki w średnim i długim terminie oraz wiedzieć, jak zmienią się perspektywy spółki w przypadku materializacji istotnych wydarzeń nieprzewidzianych przez inwestora w scenariuszu bazowym. Tu z pomocą przychodzi sprawozdanie zarządu z działalności, które, jeżeli jest dobrze przygotowane, pozwala spółce opowiedzieć swoją historię i prezentuje informacje, które pozwalają czytelnikowi sformułować swoje oczekiwania co do przyszłych wyników spółki oraz poznać operacyjne czynniki decydujące o sprzedaży i rentowności firmy.
Do sprawozdania zarządu z działalności powinni sięgnąć inwestorzy, którzy po raz pierwszy mają styczność ze spółką. Informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym prezentują prawie wyłącznie dane dotyczące historii firmy w ciągu ostatnich dwóch lat. Natomiast zaglądając do sprawozdania zarządu z działalności, możemy prześledzić, jak rozwija się spółka w ciągu ostatnich pięciu lat – firmy przygotowały dla czytelników rachunek zysków i strat, bilans i inne istotne według menedżerów zestawienia za ostatnie pięć lat. Drugim powodem, dla którego warto nowicjuszy kierować do sprawozdań z działalności, jest zawarta w nich szeroka prezentacja spółki, jej działalności i branży, w której działa. Ich lektura pozwala zrozumieć, czym zajmuje się spółka, poznać jej łańcuch dostaw, często dowiedzieć się, jak kształtują się jej udziały w rynku, czasami jakie są trendy cenowe, kim są główni konkurencji, jak zmienia się rotacja kluczowych pracowników. To bardzo pomocne informacje dla czytelników, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia z konkretną firmą.
Regulatorzy zostawili spółkom większą dowolność w przygotowaniu sprawozdania z działalności niż w przypadku sprawozdania finansowego, dlatego sprawozdania te bardzo się od siebie różnią, co sprawia, że trudniej opracować wystandaryzowaną metodę analizy sprawozdania z działalności. Są natomiast fragmenty sprawozdania, do których często warto zajrzeć.