Jak wyznaczyć beneficjenta, jeśli spółka nie może uzyskać danych?
Na spółkach prawa handlowego, z wyłączeniem spółek publicznych oraz spółek partnerskich, ciąży obowiązek m.in. zgłoszenia swojego beneficjenta rzeczywistego do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych – dla spółek prawa handlowego wpisanych do rejestru przedsiębiorców przed 13.10.2019 r. w terminie do 13.04.2020 r., a dla spółek prawa handlowego wpisanych do rejestru przedsiębiorców po 13.10.2019 r. w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do KRS. Niekiedy ustalenie beneficjenta rzeczywistego może być utrudnione z uwagi na strukturę właścicielską samego akcjonariusza albo udziałowca. Udziałowcem albo akcjonariuszem może bowiem być podmiot, którego struktura uniemożliwia identyfikację osoby fizycznej będącej jej beneficjentem, np. fundacje polegające na powierniczym zarządzie przeniesioną własnością lub wartością majątkową, bądź też akcjonariuszem albo udziałowcem jest podmiot, który ma swoją siedzibę poza granicami Polski i nie udostępnia odpowiednich informacji umożliwiających identyfikację beneficjenta rzeczywistego.
W przypadku udziałowca lub akcjonariusza mającego siedzibę w Polsce w pierwszej kolejności należy zasięgnąć informacji z Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Dane zgromadzone w rejestrze objęte są domniemaniem prawdziwości i to na podmiocie zgłaszającym tam informacje ciąży odpowiedzialność w przypadku ich nieprawidłowości lub nieaktualności.
Poza tym w przypadku gdy dane w rejestrze nie dostarczą poszukiwanych informacji lub też mamy do czynienia z podmiotem mającym swoją siedzibę poza granicami Polski, należy podjąć dostosowane do danego przypadku działania zgodnie ze wskazaniami w ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a w braku takich wskazań racjonalne działania, możliwe do przeprowadzenia zgodnie ze stopniem organizacji i wiedzy spółki. Tytułem przykładu, jeżeli w strukturze właścicielskiej pojawia się podmiot polegający na powierniczym zarządzie majątkiem (trust), który dodatkowo regulowany jest przepisami prawa obcego, pomocne okaże się wyliczenie znajdujące się w art. 2 pkt 1 lit. b ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Otóż w przypadku trustu za beneficjenta rzeczywistego ustawodawca nakazuje uznawać: założyciela, powiernika, nadzorcę (jeżeli został ustanowiony), beneficjenta lub inną osobę sprawującą kontrolę nad trustem. Przy czym ustawodawca przez trust rozumie regulowany przepisami prawa obcego stosunek prawny wynikający ze zdarzenia prawnego, umowy lub porozumienia, w tym zespołu takich zdarzeń lub czynności prawnych, na podstawie którego dokonuje się przeniesienia własności lub posiadania wartości majątkowych na powiernika w celu sprawowania zarządu powierniczego oraz udostępniania tych wartości beneficjentom tego stosunku.
Finalnie, gdy prawidłowo przeprowadzony i udokumentowany proces identyfikacji beneficjenta rzeczywistego nie pozwala na jego wskazanie, za beneficjenta rzeczywistego może zostać uznana osoba fizyczna zajmująca wyższe stanowisko kierownicze. Jednakże brak możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych będących beneficjentami rzeczywistymi sensu stricto musi być udokumentowany, a sytuacji tej musi towarzyszyć brak podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Należy bowiem pamiętać, że to na zgłaszającej spółce ciąży odpowiedzialność należytego dokumentowania procesu decyzyjnego w ww. zakresie.