Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.11.2019 17:00 Publikacja: 24.11.2019 17:00
1 zdjęcie
ZobaczŁukasz Świątek, aplikant adwokacki/senior associate KMG Legal
Foto: Archiwum
Jak wyznaczyć beneficjenta, jeśli spółka nie może uzyskać danych?
Na spółkach prawa handlowego, z wyłączeniem spółek publicznych oraz spółek partnerskich, ciąży obowiązek m.in. zgłoszenia swojego beneficjenta rzeczywistego do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych – dla spółek prawa handlowego wpisanych do rejestru przedsiębiorców przed 13.10.2019 r. w terminie do 13.04.2020 r., a dla spółek prawa handlowego wpisanych do rejestru przedsiębiorców po 13.10.2019 r. w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do KRS. Niekiedy ustalenie beneficjenta rzeczywistego może być utrudnione z uwagi na strukturę właścicielską samego akcjonariusza albo udziałowca. Udziałowcem albo akcjonariuszem może bowiem być podmiot, którego struktura uniemożliwia identyfikację osoby fizycznej będącej jej beneficjentem, np. fundacje polegające na powierniczym zarządzie przeniesioną własnością lub wartością majątkową, bądź też akcjonariuszem albo udziałowcem jest podmiot, który ma swoją siedzibę poza granicami Polski i nie udostępnia odpowiednich informacji umożliwiających identyfikację beneficjenta rzeczywistego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas