Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2020 14:48 Publikacja: 01.05.2020 14:48
Krzysztof Borowski, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Wiele osób zastanawia się teraz, co zrobić z oszczędnościami.
Środki finansowe można podzielić na kilka części. Pierwsza to środki utrzymywane jako rezerwa na wypadek utraty pracy lub zmniejszenia wynagrodzenia; druga – aktywa bezpieczne mające chronić portfel przed utratą wartości (obligacje rządowe, ewentualnie lokaty bankowe); trzecia – inwestycje z podziałem na część „bezpieczną" i część agresywną.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Zawsze będą jakieś memcoiny. Moda się zmienia co kilka miesięcy. Projekty, które powstają, rosną o kilkaset procent, niektóre o kilka tysięcy procent w ciągu kilku dni, po czym zastępują je kolejne. Nie widzę aktualnie na rynku żadnego, który mógłby zagrozić pozycji bitcoina – mówi Eryk Szmyd, analityk XTB.
Rozpoczął się rok 2025 i z całą pewnością można powiedzieć, że będzie go można określić mianem roku potężnej zmienności na rynkach finansowych. Oprócz tego z pewnością będzie zasługiwał na miano „roku Trumpa”. I nie jestem przekonany, że będzie to ukrywało pochwałę pod adresem prezydenta USA. Mam spore wątpliwości, o których już pisałem. Pozostaje mieć nadzieję, że obawy się nie potwierdzą.
Mający obecnie miejsce proces wdrożenia dyrektywy Women on Boards, której celem jest zapewnienie bardziej zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn we władzach firm, budzi wiele emocji.
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
W Polsce wśród inwestorów indywidualnych najpopularniejszymi spółkami w 2024 roku były zdecydowanie firmy technologiczne. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest ich aż siedem.
Zachowanie indeksu WIG20 wpisuje się w jego historyczne zależności. Gdyby udało mu się wyjść na wyraźnie wyższe poziomy, wtedy można byłoby nabrać większej wiary we wzrosty – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
W lutym trafią na rynek papiery o terminach wykupu od 3 miesięcy do 12 lat. Ich oprocentowanie w skali roku waha się o 3 do 6,8 proc. Od 28 stycznia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.
Płatności elektroniczne to coraz częstszy wybór wśród aktywnych cyfrowych seniorów. Badani częściej płacą za swoje codzienne zakupy kartami płatniczymi (debetowymi lub kredytowymi) niż gotówką – aż 86 proc. wskazało na płatność za zakupy kartą, a gotówką 76 proc.
Już nie 2026, a 2025 rok ma być początkiem obniżania stóp procentowych. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej antycypują już banki, powoli redukując oprocentowanie depozytów. To, a zwłaszcza rosnące ceny towarów w sklepach mogą zmniejszyć chęć do oszczędzania.
Rada Polityki Pieniężnej znów nie obniżyła stóp procentowych, a grudniowa inflacja okazała się nieco niższa, niż wstępnie prognozował GUS. Więcej depozytów ma teraz dodatnią stopę zwrotu. Dopóki banki na to pozwalają.
59 proc. Polek i 52 proc. Polaków ma postanowienia noworoczne. Najczęściej chcą ograniczyć wydatki (26 proc.), a także zacząć oszczędzać (19 proc.). Kolejne 9 proc. myśli o inwestowaniu. Zarówno w przypadku oszczędzania, jak i inwestowania prym wiodą panie.
Długoterminowe oszczędzanie i inwestowanie nie są naszą mocną stroną jako społeczeństwa. Z jednej strony po prostu oszczędzamy mniej niż Europejczycy. Stopa oszczędności gospodarstw domowych w Polsce wyniosła na koniec 2023 r. 2,5 proc., podczas gdy średnia dla krajów UE wynosi 12,1 proc.
W ciągu 11 miesięcy minionego roku oszczędności gospodarstw domowych zwiększyły się o niemal 102 mld zł. W tym czasie udzielone im kredyty wzrosły zaledwie o niecałe 22,6 mld zł. Ale konsumpcja rośnie.
2024 r. był rekordowy pod względem wyłudzeń. O ile rok wcześniej CERT Polska zarejestrował 80 tys. takich unikalnych incydentów, o tyle w ub.r. tyle było już zgłoszonych do końca września. To i tak nie jest pełna liczba.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas