Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.09.2020 20:36 Publikacja: 20.09.2020 20:36
Łukasz Świątek senior associate w Królikowski Marczuk Dyl adwokaci i radcowie prawni
Foto: materiały prasowe
W jaki sposób implementowano dyrektywę SRD II w zakresie identyfikacji akcjonariuszy i ułatwienia im wykorzystywania swoich praw?
Dnia 16 października 2019 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw, implementujące do polskiego prawa drugą dyrektywę o prawach akcjonariuszy SRD II (Shareholders Directive Rights), której głównym celem jest wzmocnienie i aktywizacja akcjonariuszy dużych spółek działających na rynku regulowanym. Wejście w życie zmian implementujących dyrektywę SRD II zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich miał miejsce 30 listopada 2019 roku, kiedy to obowiązywać zaczęła zdecydowana większość zmian, dotyczących zagadnień takich jak polityka wynagrodzeń, nowe zasady przymusowego wykupu i odkupu czy regulacje w zakresie zatwierdzania istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi. Drugi etap następuje z dniem 3 września 2020 roku poprzez wprowadzone uprawnienie do uzyskania przez spółkę giełdową podstawowych informacji na temat każdego ze swoich akcjonariuszy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas