Miesiąc, w którym WIG, indeks szerokiego rynku akcji, ustanowił nowy rekord, nie mógł być zły dla funduszy akcji polskich. Co jednak ciekawe, przeciętne stopy zwrotu funduszy raczej odstawały od wyniku benchmarku.
Powrót do gry spółek technologicznych
Jak dotąd w tym roku fundusze akcji polskich najczęściej radziły sobie lepiej od szerokiego rynku. Do końca lipca średni wynik w tej kategorii funduszy sięgał 19,7 proc., przy 18,6-proc. zwyżce WIG-u (dane na podstawie analizy.pl). W ostatnim miesiącu fundusze jednak odstawały od WIG-u, który wzrósł o 4,87 proc. W tym samym czasie przeciętna stopa zwrotu funduszy akcji polskich wyniosła 3 proc. Różnica jest więc wyraźna. Na czele grupy znalazły się portfele pasywne. Najlepiej wypadły dwa portfele jednego TFI – MetLife. Jak przyznaje Tomasz Karsznia, zarządzający MetLife TFI, postawiono m.in. na wyraźne przeważenie akcji banków, którym sprzyjały bardzo dobre wyniki za II kwartał oraz wysoka inflacja.
Co zrozumiałe, w czołówce tabeli wyników funduszy akcji polskich za sierpień znajdziemy portfele pasywne, których zadaniem jest naśladowanie rynku. Były one silniejsze od większości funduszy zarządzanych aktywnie. Podobnie wygląda tabela funduszy małych i średnich spółek, gdzie numerem jeden był Beta ETF mWIG40TR, fundusz naśladujący mWIG40TR (mWIG40 powiększony o dywidendy). W sierpniu przyniósł 5,9 proc. zysku. Tuż za nim znalazł się fundusz indeksowy Ipopemy TFI, a podium zamknął Uniqa Akcji Małych i Średnich Spółek. Jak poniżej tłumaczy Sebastian Liński, zarządzający Uniqa TFI, wynik ten był efektem skoncentrowania portfela na polskich średnich spółkach, „w przeciwieństwie do zdecydowanej większości funduszy dostępnych na rynku, które inwestują przede wszystkim w małe spółki, zgromadzone w indeksie sWIG80 i niżej". Tymczasem przeciętny wynik portfeli małych i średnich przedsiębiorstw w sierpniu to około 2,9 proc. zysku.
Poprzedni miesiąc był oczywiście udanym okresem dla akcji nie tylko polskich. Przypomniały o sobie m.in. fundusze akcji spółek technologicznych, w tym Skarbiec Spółek Wzrostowych, który finiszował z 5,8-proc. zyskiem. Niemal dokładnie tyle samo wynosi jego wynik od początku roku. Jako drugi w grupie funduszy akcji rynków rozwiniętych kończył sierpień NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania, a ostatnie miejsce podium zajął Rockbridge Growth Leaders, czyli nowość w ofercie Rockbridge TFI.