Udany miesiąc funduszy akcji polskich. Na czele pasywne

Będąc uczestnikiem funduszu akcji, trudno było w sierpniu nie zarobić. Sytuacja była bardzo sprzyjająca – zeszły miesiąc przyniósł m.in. rekord WIG-u. Indeks wypadł jednak lepiej niż większość funduszy akcji polskich.

Publikacja: 03.09.2021 07:14

Udany miesiąc funduszy akcji polskich. Na czele pasywne

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Miesiąc, w którym WIG, indeks szerokiego rynku akcji, ustanowił nowy rekord, nie mógł być zły dla funduszy akcji polskich. Co jednak ciekawe, przeciętne stopy zwrotu funduszy raczej odstawały od wyniku benchmarku.

Powrót do gry spółek technologicznych

Jak dotąd w tym roku fundusze akcji polskich najczęściej radziły sobie lepiej od szerokiego rynku. Do końca lipca średni wynik w tej kategorii funduszy sięgał 19,7 proc., przy 18,6-proc. zwyżce WIG-u (dane na podstawie analizy.pl). W ostatnim miesiącu fundusze jednak odstawały od WIG-u, który wzrósł o 4,87 proc. W tym samym czasie przeciętna stopa zwrotu funduszy akcji polskich wyniosła 3 proc. Różnica jest więc wyraźna. Na czele grupy znalazły się portfele pasywne. Najlepiej wypadły dwa portfele jednego TFI – MetLife. Jak przyznaje Tomasz Karsznia, zarządzający MetLife TFI, postawiono m.in. na wyraźne przeważenie akcji banków, którym sprzyjały bardzo dobre wyniki za II kwartał oraz wysoka inflacja.

Foto: GG Parkiet

Co zrozumiałe, w czołówce tabeli wyników funduszy akcji polskich za sierpień znajdziemy portfele pasywne, których zadaniem jest naśladowanie rynku. Były one silniejsze od większości funduszy zarządzanych aktywnie. Podobnie wygląda tabela funduszy małych i średnich spółek, gdzie numerem jeden był Beta ETF mWIG40TR, fundusz naśladujący mWIG40TR (mWIG40 powiększony o dywidendy). W sierpniu przyniósł 5,9 proc. zysku. Tuż za nim znalazł się fundusz indeksowy Ipopemy TFI, a podium zamknął Uniqa Akcji Małych i Średnich Spółek. Jak poniżej tłumaczy Sebastian Liński, zarządzający Uniqa TFI, wynik ten był efektem skoncentrowania portfela na polskich średnich spółkach, „w przeciwieństwie do zdecydowanej większości funduszy dostępnych na rynku, które inwestują przede wszystkim w małe spółki, zgromadzone w indeksie sWIG80 i niżej". Tymczasem przeciętny wynik portfeli małych i średnich przedsiębiorstw w sierpniu to około 2,9 proc. zysku.

Poprzedni miesiąc był oczywiście udanym okresem dla akcji nie tylko polskich. Przypomniały o sobie m.in. fundusze akcji spółek technologicznych, w tym Skarbiec Spółek Wzrostowych, który finiszował z 5,8-proc. zyskiem. Niemal dokładnie tyle samo wynosi jego wynik od początku roku. Jako drugi w grupie funduszy akcji rynków rozwiniętych kończył sierpień NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania, a ostatnie miejsce podium zajął Rockbridge Growth Leaders, czyli nowość w ofercie Rockbridge TFI.

Ogółem najczęściej fundusze akcji spółek wzrostowych (growth) wypadły w sierpniu lepiej od portfeli złożonych z firm dochodowych (value).

Tymczasem spośród funduszy akcji rynków rozwiniętych zdecydowaną przewagę miały portfele europejskie, zarabiając średnie 4,7 proc. Tutaj świetnie wypadł Santander Prestiż Akcji Środkowej i Wschodniej Europy z 6,4-proc. zyskiem.

Obligacje i złoto w dół

Wielu powodów do zadowolenia nie mają uczestnicy funduszy dłużnych. Sierpień przyniósł wzrost rentowności papierów skarbowych (spadek cen) i to odbiło się najmocniej na funduszach obligacji długoterminowych. Niestety, początek września nie zapowiada poprawy notowań funduszy dłużnych, bo rentowności papierów dziesięcioletnich zbliżały się w czwartek do 1,9 proc. Przypomnijmy, że w tym roku jak dotąd najwyższe poziomy oprocentowania dziesięciolatek odnotowano w maju i było to blisko 2 proc. Mocnymi spadkami kończyły sierpień także fundusze metali szlachetnych.

Jesień na razie nie budzi obaw o zachowanie rynków akcji, które mają szansę w starciu z inflacją

Jesteśmy optymistami co do polskich akcji

Tomasz Karsznia

zarządzający portfelami akcji, MetLife TFI F

Wysokie wyniki inwestycyjne funduszy MetLife Akcji Polskich (5,7 proc.) oraz MetLife Akcji (5,5 proc.) w minionym miesiącu to efekt wysokiej alokacji w akcjach oraz trafnej selekcji sektorowej. Już od dłuższego czasu pozytywnie oceniamy perspektywy dla rynków akcji, dlatego niezmiennie utrzymujemy wysokie, oscylujące w okolicach 100 proc. zaangażowanie w spółkach z GPW. W ramach selekcji postawiliśmy m.in. na wyraźne przeważenie akcji banków, którym sprzyjały bardzo dobre wyniki za II kwartał oraz wysoka inflacja wpływająca na oczekiwania podwyżek stóp procentowych, jak również sektora energetycznego, wspieranego przez kolejne doniesienia prasowe dotyczące transformacji w kierunku OZE. W ho­ryzoncie kolejnych kilku miesięcy pozostajemy optymistycznie nastawieni do polskiego rynku akcji. O ile efekt niskiej bazy będzie miał mniejsze znaczenie, to dynamiki wzrostu zysków pozostaną pozytywne, wy­ce­ny nie są wymagające, a ryzyko związane z wa­riantem Delta Covid-19 wydaje się niższe niż przed rokiem. PAAN

Indeks średnich spółek goni małe

Sebastian Liński

zarządzający oraz dyrektor akcji zagranicznych, Uniqa

Bardzo dobry wynik funduszu Uniqa Akcji Małych i Średnich Spółek (5 proc.) w sierpniu był zasługą dwóch czynników. Pierwszym jest skoncentrowanie portfela na polskich średnich spółkach, czyli indeksie mWIG40, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości funduszy dostępnych na rynku, które inwestują przede wszystkim w małe spółki, zgromadzone w indeksie sWIG80 i niżej. Indeks mWIG40 w sierpniu był istotnie silniejszy od indeksu sWIG80, co pozwoliło zrównać się ich wynikom od początku roku, natomiast wciąż mamy do czynienia z dużą przewagą tego drugiego w perspektywie dwu- i trzyletniej. Pozwala to z optymizmem pod­chodzić do wyników funduszu Uniqa Akcji MiŚS w kolejnych miesiącach i kwartałach, ponieważ powstała „luka" powinna się domykać, co miało już miejsce kilka razy w historii tych indeksów. Jednocześnie fundusz mógł pochwalić się skuteczną selekcją spółek do portfela, co pozwoliło dołożyć kolejne punkty i dodatkowo poprawić wynik względem konkurencyjnych rozwiązań. PAAN

Jesteśmy spokojni o spółki wzrostowe

Wojciech Dębski

zarządzający, Rockbridge TFI

Strategia Rockbridge Growth Leaders (3,8 proc. wzrostu w sierpniu) opiera się na poszukiwaniu spółek o najwyższym potencjale wzrostu, liderów na swoich rynkach, innowatorów w zakresie produktu i strategii prowadzenia biznesu. Ważnym kryterium selekcji spółek jest relatywna siła produktu i oczywiście wycena. Stosujemy podejście GARP (growth at a reasonable price), jednocześnie szukając bezpośrednich, jasno wytyczonych przesłanek do wzrostu wartości akcji spółek w krótkim i średnim terminie. Uważamy, że to podejście jest niezbędne w obecnym otoczeniu makroekonomicznym. We wrześniu kluczowe dla zachowania rynku będą czynniki makro, które bardzo mocno wpływają na zachowanie się rynku akcji. Wyceny spółek wzrostowych wspierane są jednak przez bardzo solidne fundamenty i rozwój nieobserwowalny w innych sektorach. Pomimo ryzyka korekty na rynku akcji jesteśmy spokojni o zachowanie się spółek w portfelu funduszu, właśnie ze względu na czynniki fundamentalne, a także wyceny względem sektora. PAAN

Papiery stałokuponowe nie są dobrym pomysłem

Konrad Ogrodowicz

zarządzający, Superfund TFI

Superfund Obligacyjny (0,22 proc.) bardzo mocno ograniczył w tym roku ekspozycję na długoterminowe obligacje skarbowe stałokuponowe ze względu na coraz większą presję podwyżek stóp procentowych. Był to dobry ruch, ponieważ rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych wzrosły w tym roku o ponad 50 punktów bazowych. Spodziewamy się kontynuacji trendu i uważamy, że obligacje stałokuponowe nie są dobrym wyborem na kolejne kwartały, dlatego też stawiamy przede wszystkim na obligacje zmiennokuponowe. Presja inflacji najprawdopodobniej pozostanie z nami na dłużej, więc aby chronić wyniki funduszu przed wysoką inflacją, w portfelu znajdują się polskie oraz zagraniczne papiery skarbowe indeksowane inflacją. W ostatnim miesiącu pozytywnie wpłynęła na wynik przede wszystkim ekspozycja na obligacje korporacyjne, których ceny rosną z uwagi na ograniczoną podaż nowych emisji wysokiej jakości i jednocześnie duży popyt inwestorów instytucjonalnych. PAAN

Inwestycje
Ceny ropy w 2025 r.: Citibank podwyższa prognozę, EIA obniża
Inwestycje
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump straszy cłami, ale docelowo będą dużo niższe
Inwestycje
Michał Wojciechowski, BM mBanku: Dywersyfikacja ratuje początkujących
Inwestycje
Co prognozują krajowe instytucje na ten rok? Prezentujemy zestawienie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inwestycje
Masz gotówkę i chcesz zainwestować w obligacje? Tłumaczymy, jak to zrobić
Inwestycje
Gaz ziemny ponownie w centrum uwagi. Notowania mocno idą w górę