Przedsiębiorstwo Aston Martin to ponad wiek historii. Ekscytującej historii. Założyli je w 1914 roku Lionel Martin i Robert Bamford. Ten pierwszy zajmował się już wcześniej samochodowymi wyścigami górskimi na wzgórzu Aston Hill. Od nich oraz nazwiska Martina zaczerpnięto nazwę nowej marki, która miała specjalizować się w wyścigowych autach. Lepszych od tych oferowanych przez firmę Singer. Obaj założyciele zajmowali się dotąd ich sprzedażą, znali więc słabe strony konkurenta.
Ledwie zadebiutowali, wybuchła I wojna, ale planów nie porzucili. W ich realizacji wsparł przedsiębiorstwo wielki miłośnik motoryzacji hrabia Louis Zborowski i to pierwszy polski ślad w dziejach marki. Kolejne lata to konstruktorska „zabawa", której owocem był m.in. Aston Martin „Bunny" z 1922 roku, odnoszący sukcesy w Grand Prix Francji. Pierwszy wóz seryjny to model International, potem były sportowe Le Mans i Ulster, wyścigowy Speed Model oraz bardziej przystępny dla zwykłych zjadaczy chleba model 15/98. W tak zwanym międzyczasie kilka razy zmieniali się właściciele, a produkcja była dość symboliczna i do czasu wybuchu II wojny wynosiła w sumie ok. 670 egzemplarzy.
Ważnym momentem w historii Aston Martina było zakupienie go w 1947 roku przez spółkę Davida Browna. Od jego inicjałów wzięła się słynna seria DB, której kolejne odsłony odnosiły coraz większy sukces. Wspomniany DB5 został wypuszczony na rynek w 1963 roku, a w bondowskiej serii zadebiutował rok później, w filmie „Goldfinger". Za kierownicą zasiadał oczywiście pierwszy odtwórca agenta 007 Sean Connery. Dzięki serii DB brytyjska marka zyskała status, jaki ma do dziś – producenta luksusowych i drogich samochodów sportowych z nadwoziami coupé.
„Zwykłe" modele z mocniejszymi silnikami zyskiwały dodatek Vantage. Trafił on również do nazwy Aston Martina V8 Vantage, produkowanego w latach 1977–1989. Oferowano dwudrzwiowe coupé i dwudrzwiowy kabriolet. Napędzał go niezawodny motor 5.3 V8 o mocy niemal 400 KM, zaprojektowany już w 1968 roku przez polskiego inżyniera Tadeusza Marka, który po wojnie wyemigrował do Anglii na Wyspy. Inna jego konstrukcja była montowana wcześniej w autach serii DB, jednak to silnik z modelu V8 Vantage był prawdopodobnie jego szczytowym osiągnięciem. Czy inaczej produkowano by go aż do roku 2000, czyli przez 32 lata?
Poszukując V8 Vantage, musimy się liczyć z wydatkami. Jak zresztą w przypadku każdego Aston Martina. Jedna z ciekawszych wersji X-Pack z 1989 roku pojawiła się na popularnej aukcji. Ponoć wyprodukowano tylko 137 egzemplarzy w tym właśnie wariancie i należy on do jednego z najbardziej poszukiwanych Aston Martinów swojej epoki. Wóz otrzymał ulepszone zawieszenie Koni Zagato, większe, 16-calowe obręcze kół wyposażone w opony Goodyear Eagle i subtelnie zmienione nadwozie z głębokim spoilerem i nieco rozszerzanymi nadkolami. Jest też całkowicie oryginalny i nietknięty – niemal dokładnie taki, jak w chwili opuszczania fabryki 30 lat temu. Cena może dobić nawet do 350 000 dolarów.