Mocny początek roku spółek handlowych. Rynek czeka na dane o sprzedaży

Akcje spółek handlowych – obok banków – stały się gorącym tematem w pierwszych tygodniach nowego roku. Poprzedni był jednak dla nich dość kiepski za sprawą rozczarowania wynikami konsumpcji krajowej.

Publikacja: 23.01.2025 06:00

Mocny początek roku spółek handlowych. Rynek czeka na dane o sprzedaży

Foto: Adobestock

Dynamika wzrostu krajowej gospodarki w dużym stopniu zależy od wyników konsumpcji. W ubiegłym roku, zwłaszcza w drugiej połowie, nie było z nią najlepiej, ale ostatnio zwyżkujące notowania przedsiębiorstw handlowych wskazują, że inwestorzy nie zapomnieli o tego typu biznesach.

Mocne zwyżki

Firmy handlowe przed rokiem wskazywane były na głównych obok banków faworytów do poprawy wyników, ale raczej zawodziły inwestorów, a to przekładało się na spadki notowań. Teraz jednak sytuacja się odwraca. Przed nami kluczowe odczyty z gospodarki. Po nieco rozczarowujących danych o krajowej produkcji przemysłowej, opublikowanych w środę, rynek czeka na wyniki grudniowej sprzedaży detalicznej. Analitycy na ogół liczą na wzrost o 0,7 proc. w porównaniu z listopadem oraz rzędu 3,4 proc. rok do roku. Notowania przedsiębiorstw prowadzących sieci sklepów wskazują, że inwestorzy liczą wreszcie na poprawę konsumpcji, a przynajmniej, że najgorsze za nami.

Rok 2025 jest co prawda jeszcze nieopierzony, ale jak na razie spółki handlowe to jedne z najmocniejszych w tym roku pozycji na krajowym rynku akcji, z powodzeniem konkurujące z bankami, których wyniki zdają się być jeszcze bardziej przewidywalne. Po pierwszych tygodniach nowego roku akcje Żabki są już ponad 20 proc. wyżej. Jej ubiegłoroczny giełdowy debiut wypadł co prawda marnie, ale ostatnio jednak kurs spółki wzbił się wreszcie ponad cenę z oferty publicznej. Kolejnym pozytywnym przykładem jest Dino Polska, którego notowania poprawiły się już o 14,5 proc., w dużej części w reakcji na wyniki Biedronki. Ubiegły rok Dino zamknęło z 15,4-proc. przeceną, a do poziomu zamknięcia 2023 r. jeszcze trochę brakuje. W WIG20 mocniejszy w tym roku jest jednak tylko CD Projekt, choć w środę tegoroczne stopy zwrotu obu spółek się wyrównywały. Trzeba jeszcze wspomnieć o międzynarodowej Pepco Group, które jednak wciąż rozczarowuje, a od początku roku jest 7 proc. na minusie. Przypomnijmy jeszcze, że jedną z najgorszych inwestycji poprzedniego roku był Eurocash, którego akcje się przepołowiły. Ale i jemu nowy rok sprzyja, bo kurs jest już ponad 15 proc. wyżej.

Na tle spółek zajmujących się handlem dobrami podstawowymi nieco słabiej prezentują się firmy odzieżowe – LPP i CCC, których tegoroczne stopy zwrotu są bliższe zeru.

Konsumpcja i inwestycje

Tegoroczne prognozy makroekonomiczne dla Polski są raczej optymistyczne, choć jesienią zeszłego roku analitycy raczej je przycinali. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2024 r. wzrost PKB w Polsce przyspieszył do 2,8 proc., napędzany przede wszystkim konsumpcją. Zarówno w 2025 r., jak i w 2026 r. polska gospodarka powinna zaś wzrosnąć po około 3,5 proc. Podobne założenia mają ekonomiści PKO BP.

Według analityków BM mBanku konsumpcja w I kwartale tego roku urośnie o 2,3 proc., natomiast II kwartał przyniesie 2,2-proc. wzrost rok do roku. Co do samych wyników spółek handlowych to ich zdaniem jednak wyniki Biedronki, która pokazała już dane dotyczące przychodów, sprzedaży porównywalnej i liczby sklepów w IV kwartale, były w ostatnim kwartale 2024 r. słabe. „W otoczeniu konkurencyjnym w Polsce nie zaszły w okresie większe zmiany i Biedronka nadal mocno inwestowała w ceny. Efektem będzie ujemna dwucyfrowa dynamika zysku netto w ujęciu rocznym” – podają. Jeronimo Martins opublikuje wyniki za IV kwartał. Dino zaś poda je 14 kwietnia.

Drugą nogą gospodarki będą oczywiście inwestycje. – Czynnikiem koniecznym do realizacji pozytywnego scenariusza dla polskich akcji jest utrzymanie obecnych prognoz makroekonomicznych dla Polski, w tym zakładany wzrost udziału inwestycji w 2025 r. – m.in. przez wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy – podkreśla Piotr Grzeliński, zarządzający Pekao TFI.

Handel i konsumpcja
Monnari Trade nadal nie przejęło właściciela 5.10.15, ale sporo może
Handel i konsumpcja
Asbis: jesteśmy pełni nadziei na 2025 r.
Handel i konsumpcja
Żabka jest bardziej odporna niż Dino i Biedronka
Handel i konsumpcja
Żabka: patrzymy z optymizmem na 2025 r.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Handel i konsumpcja
Żabka idzie na rekord. Może dalej drożeć
Handel i konsumpcja
Długa kolejka do sprzedaży Pepco