Milionowe straty Kernela po rosyjskim ataku

Wydatki na naprawę szkód wywołanych atakiem Rosji na infrastrukturę spółki sięgną 20 mln dolarów. Naprawa może potrwać nawet rok.

Publikacja: 21.08.2023 10:13

Ukraiński żołnierz strzela z granatnika

Ukraiński żołnierz strzela z granatnika

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

W nocy 19 lipca Rosja przeprowadziła ataki lotnicze na terminale zbożowe w portach w Odessie i Czarnomorsku. Ucierpiały m.in. aktywa giełdowego Kernela, czyli ukraińskiego producenta zboża i olejów. Straty okazały się znaczące: spółka oszacowała że konieczne wydatki na naprawę szkód związanych z infrastrukturą sięgną 20 mln USD, a prace potrwają w niektórych przypadkach do 12 miesięcy. Z kolei szacowana wartość utraconych towarów wynosi w przybliżeniu 12 mln USD. Zarówno infrastruktura jak i zapasy spółki były ubezpieczone od nieprzewidywalnych zdarzeń.

Kernel informuje, że w wyniku wypowiedzenia przez Rosjan umowy zbożowej, prowadzony przez koncern eksport zboża spadł w lipcu do 10 tys. ton, mączki słonecznikowej do 33 tys. ton, a nasion słonecznika do 84 tys. ton.

Czytaj więcej

Kernel wnioskuje o delisting. Akcje tanieją

Grupa podkreśla, że perspektywy odblokowania ukraińskich portów czarnomorskich dla eksportu produktów rolnych są niepewne. Władze Kernela sygnalizują, że perspektywy wyników na przyszły rok na początku sezonu implikują znaczny spadek EBITDA.

Kernel jest notowany na warszawskiej giełdzie, ale w planach jest delisting firmy (przeprowadzono już wezwanie do sprzedaży akcji). W najnowszym oświadczeniu władze spółki podtrzymują plan delistingu. Czekają na decyzję KNF w sprawie wycofania akcji z obrotu giełdowego.

„ Po uzyskaniu takiej zgody przez KNF spółka niezwłocznie złoży wniosek o wycofanie z obrotu GPW i złoży odpowiedni wniosek do Krajowego Depozytu (…)” – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Sprawa delistingu Kernela pod lupą KNF
Handel i konsumpcja
Auto Partner celuje w rynki zagraniczne
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Handel i konsumpcja
ABB w Allegro. Co widać między wierszami?
Handel i konsumpcja
Piąte ABB w Allegro. To dobra czy zła wiadomość?
Handel i konsumpcja
Dino Polska wróciło i będzie się trzymać dwucyfrowego tempa wzrostu
Handel i konsumpcja
Analityk o Wittchenie: symboliczna dywidenda
Handel i konsumpcja
Amica: Przychody w dół, rentowność w górę