Do produkcji folii, rur i węży, pojemników, materiałów elektroizolacyjnych, kijów hokejowych, nart, żagli, lin, kamizelek kuloodpornych, zabawek, opakowań służy polietylen. Polipropylen z kolei jest wykorzystywany do produkcji folii, rur, kół zębatych, obudów maszyn, łożysk niskoobrotowych, elementów armatury, wykładzin, pojemników, sznurów i sieci rybackich. Znajduje również zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Innym popularnym produktem petrochemicznym jest propylen, który jest wykorzystywany do otrzymywania wielu związków organicznych, w tym: alkoholu izopropylowego, gliceryny, izopropylobenzenu. Do produkcji alkoholu etylowego, aldehydu octowego, polietylenu, glikolu, etylobenzenu służy etylen. Znanymi produktami petrochemicznymi są również glikol etylenowy oraz benzen i fenol. Pierwszy służy jako dodatek zapobiegający zamarzaniu wody, a ponadto znajduje zastosowanie w tworzywach sztucznych i materiałach wybuchowych. Benzen jest z kolei półproduktem wykorzystywanym w celu syntezy tworzyw sztucznych, barwników, detergentów i farmaceutyków. Fenol zaś jest półproduktem wykorzystywanym do produkcji włókien poliamidowych, fenoplastów, barwników, farmaceutyków, materiałów wybuchowych oraz jest stosowany jako środek dezynfekujący i konserwujący. Do znanych petrochemikaliów należy jeszcze butadien - półprodukt wykorzystywany do produkcji kauczuku syntetycznego.
Co to jest petrochemia?
Petrochemia to przeróbka ropy naftowej i gazu ziemnego głównie w drodze procesów pirolizy, półspalania i konwersji z parą wodną, aromatyzacji, odwodornienia, alkilowania, izomeryzacji, utleniania, chlorowania i polimeryzacji. W efekcie tych procesów powstają paliwa silnikowe, oleje, asfalt, koks naftowy, tworzywa sztuczne, włókna, związki powierzchniowo czynne, barwniki, rozpuszczalniki, lakiery, amoniak i jego pochodne.
Popyt na petrochemikalia będzie rósł
Zainteresowanie produktami petrochemicznymi wynika z rosnącego na nie popytu. Zgodnie z szacunkami analityków, Polska i kraje Europy Środkowowschodniej zużywają dużo mniej petrochemikaliów niż w Europie Zachodniej. Na jednego mieszkańca w Europie Zachodniej przypada około 180 USD sprzedanych produktów, podczas gdy na jednego mieszkańca Europy Środkowowschodniej niespełna 19 USD. To właśnie duży potencjał wzrostu krajów naszego regionu może zachęcać do podejmowania inwestycji mających na celu wzrost mocy produkcyjnych w regionie lub do kierowania tam sprzedaży eksportowej.