Z kartą za granicę

Studenci, którzy planują pobyt za granicą, powinni zainteresować się ofertą międzynarodowych legitymacji studenckich. Łącząc w sobie elementy ubezpieczenia oraz różnego rodzaju zniżki, dostępne na świecie dokumenty, są atrakcyjnym rozwiązaniem nie tylko dla podróżujących.

Publikacja: 26.11.2003 09:22

Oferta na rynku kart studenckich stale się poszerza. Przedstawiamy ofertę najbardziej popularnych legitymacji studenckich: EURO 26 oraz ISIC.

EURO 26 czy ISIC-

Europejska Karta Młodzieżowa EURO 26 to karta rabatowo--ubezpieczeniowa skierowana do młodych ludzi w wieku 12-26 lat. Obejmuje polisę ubezpieczeniową oraz prawo do wielu zniżek w 37 krajach europejskich. Karta ważna jest przez rok od momentu jej nabycia.

International Student Identity Card (ISIC) jest dokumentem wydawanym studentom studiów dziennych, wieczorowych, doktoranckich oraz licencjackich (nie ma tu granic wiekowych), jak również uczniom szkół średnich i gimnazjów (powyżej 12. roku życia). ISIC zawiera ubezpieczenie w podróży zagranicznej oraz gwarantuje zniżki w ponad 100 krajach na świecie. ISIC wydawana jest w corocznych edycjach we wrześniu, przy czym legitymacja ta ma ważność do grudnia następnego roku kalendarzowego (maksymalnie 16 miesięcy).

Ile to kosztuje-

Karta EURO 26 dostępna jest w pięciu wersjach (ceny kształtują się od 43 do 80 zł), a różnice między nimi sprowadzają się do nieco odmiennych warunków ubezpieczenia. Karta EURO 26 Student Sport (najdroższa w całej ofercie - 80 zł) zawiera na przykład polisę rozszerzoną o ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka (sporty ekstremalne) oraz wyczyn (zawody, kluby sportowe, wyprawy i ekspedycje). Karta ISIC występuje natomiast tylko w jednej wersji. Za dokument trzeba zapłacić 57 zł.

Zniżki, zniżki, zniżki...

Korzystający z Karty Euro 26 zrzeszeni są w Europejskim Stowarzyszeniu Kart Młodzieżowych (European Youth Card Association - EYCA). Na terenie krajów, w których jest wydawana, posiadacze mają prawo do korzystania z wielu zniżek. Obejmują m.in. kategorie: edukacja, kultura i rozrywka, sklepy, transport i podróże.

W niektórych krajach nazwa karty może się różnić. Dlatego też, aby uniknąć późniejszych nieporozumień, przed wyjazdem trzeba się zorientować, pod jaką nazwą w konkretnym kraju funkcjonuje.

ISIC również zapewnia swym posiadaczom możliwość korzystania ze zniżek na całym świecie, które oferują m.in. biura podróży (tańsze bilety lotnicze, autobusowe), muzea, galerie, ośrodki oświatowe, centra rozrywki, liczne punkty sprzedaży.

Z kartą bezpieczniej

Ubezpieczenie zawarte w ofertach obu legitymacji ważne jest na całym świecie - bez względu na to, czy dany kraj ma własną edycję karty, czy też nie. W przypadku EURO 26 polisa obowiązuje przez rok i stanowi ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW - 20 tys. zł) oraz gwarantuje pokrycie kosztów leczenia za granicą (KL - 250 tys. zł).

Karta ISIC zapewnia również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków w kraju i za granicą, a także koszty leczenia za granicą, z tą jednak różnicą w stosunku do EURO 26, że wysokość polisy opiewa na sumę 150 tys. zł na każde zdarzenie.

Gdzie kupić kartę"

Karta EURO 26 dostępna jest w sieci biur podróży na terenie całego kraju, a także w oddziałach Banku Zachodniego WBK. Istnieje również możliwość złożenia zamówienia przez internet. Legitymację ISIC natomiast zakupić można w biurach Almaturu oraz u wybranych agentów na terenie całego kraju.

Więcej informacji o ofertach EURO 26

i ISIC znajdziesz na stronach: www.euro26.pl i www.almatur.pl

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego