Dołącz do elity

Poszerzanie kompetencji w ramach różnego rodzaju programów szkoleniowych to jeden ze sposobów podnoszenia własnej wartości na rynku pracy. Jeżeli jesteś studentem kierunku związanego z finansami, z pewnością zainteresują Cię informacje dotyczące programu ACCA.

Publikacja: 06.12.2003 09:37

ACCA Professional Scheme to program oferowany przez międzynarodową organizację Association of Chartered Certified Accountants. Zrzesza ona wysokiej klasy specjalistów, którzy uważani są za "śmietankę" w dziedzinie finansów. Warunkiem członkostwa jest ukończenie wspomnianego programu. Dyplom programu ACCA Professional Scheme uznawany jest zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i wielu innych na świecie.

Aby uzyskać certyfikat, kandydat musi wykazać się odpowiednim poziomem wiedzy nie tylko w dziedzinie finansów, lecz także z zakresu bankowości, marketingu, IT, doradztwa, controllingu czy też prawa. Nacisk szkolenia położony jest jednak na finanse. Dotyczy m.in. sprawozdawczości finansowej (w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rachunkowości - IAS), zarządzania finansami w przedsiębiorstwie oraz podejmowania decyzji strategicznych na tym polu.

Warunkiem ukończenia programu - a co za tym idzie - uzyskania dyplomu, jest zaliczenie 14 egzaminów. ACCA Professional Scheme daje dodatkowo możliwość uzyskania innych certyfikatów, np. Certified Accounting Technician Scheme, Diploma in Financial Management, Online MBA, Diploma in International Financial Reporting.

ACCA - pożeracz czasu

Program przebiega w trzech etapach, z których każdy trwa rok. Uczestnicy zobowiązują się na początku szkolenia, że w czasie trwania programu będą w stanie poświęcać dodatkowe osiem godzin w tygodniu na samodzielną naukę.

Dla studentów szkół ekonomicznych istnieje możliwość skrócenia szkolenia. Wiąże się to także ze zwolnieniami z niektórych egzaminów. Prawo do zwolnienia nie dotyczy jednak przedmiotów realizowanych w trzecim etapie programu.

Każdy przedmiot kończy się egzaminem. Sesje organizowane są dwa razy w roku - w grudniu oraz czerwcu. Na wyniki egzaminów uczestnicy muszą czekać dwa miesiące.

Dla tych, którzy rozważają wzięcie udziału w najbliższej edycji ACCA Professional Scheme (pierwsze egzaminy w czerwcu 2004 r.) termin zapisów wyznaczony został na grudzień 2003 r.

Taniej w ACCAdemii

Przyszłego Menedżera

Ciekawą ofertą dla wielu studentów zainteresowanych pogłębianiem fachowej wiedzy po uzyskaniu dyplomu magistra jest możliwość wzięcia udziału w tańszej wersji szkolenia ACCA w ramach Ernst&Young Academy of Business. Wariant ten stanowi przyspieszoną formę podstawowego programu i wiąże się z obniżeniem kosztów o ok. 40%. Kursy odbywają się tylko w miesiącach zimowych i letnich, przy czym zajęcia prowadzone są przeważnie w weekendy.

Oferta ACCAdemii Przyszłego Menedżera skierowana jest do młodych absolwentów szkół wyższych, tzn. do osób, które mają nie więcej niż 28 lat oraz w przypadku których od zdobycia tytułu ukończenia szkoły minęły nie więcej niż 4 lata.

Ile to kosztuje?

Przeciętny koszt semestru w ramach ACCAdemii Przyszłego Menedżera wynosi 960 euro, przy czym uczestnicy dokonują płatności z góry. Wtedy też zadeklarować muszą liczbę egzaminów, do których zamierzają podchodzić w kolejnej sesji (każdorazowo nie można przekroczyć czterech). Powyższa kwota dotyczy samych kosztów nauki, czyli różnego rodzaju opłat administracyjnych za egzaminy oraz książki. Uczestnicy dodatkowo muszą zapłacić za uczestnictwo w kursach (45-80 euro za jeden dzień nauki). Przykładowo, koszt udziału w pierwszej części szkolenia, obejmującej trzy kursy (cały program składa się z 14), może wynieść ok. 720 euro (ponad 3,3 tys. zł).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego