Orlenowski Vitay został wprowadzony w lutym 2001 roku. Mimo że pojawił się na polskim rynku jako trzeci, wśród oferowanych przez sieci stacji paliwowych programów lojalnościowych, od samego początku spotkał się z dużym zainteresowaniem klientów.
Dwa lata później Vitay jest nadal najbardziej popularnym programem konsumenckim w Polsce. Nowoczesna karta, proste zasady uczestnictwa, atrakcyjne prezenty oraz 1530 stacji paliwowych Orlenu, na których zbierać można punkty Vitay - te walory doceniło już ponad 4,3 mln kierowców, korzystających ze wszystkich przywilejów programu. To imponująca liczba i oznacza, że w programie lojalnościowym Orlenu uczestniczy 10% społeczeństwa.
Według ostatnich badań, posiadacze karty Vitay bardzo pozytywnie oceniają cały program - 97% uczestników poleciłoby go znajomym, a 88% deklaruje, że dzięki karcie Vitay kupują paliwo i robią zakupy na stacjach Orlenu, gdy tylko mają okazję.
- Współpraca banków z innymi podmiotami gospodarczymi, takimi jak np. hipermarkety czy koncerny paliwowe, jest bardzo powszechna w Europie Zachodniej. Wspólny program PKO BP i Orlenu świadczy o chęci wzmocnienia przez Orlen swojej pozycji na rynku detalicznym poprzez współpracę z największym polskim bankiem - mówi Tomasz Bowdziłowski analityk z Domu Maklerskiego BZ WBK.Program Vitay jest przeznaczony dla klientów, którzy regularnie kupują paliwo bądź inne produkty na stacjach paliwowych Orlenu. Przystąpienie do niego jest bardzo proste. Podobnie jak posługiwanie się kartą Vitay. Uczestnikiem programu może zostać każdy, kto ukończył 18 lat, dokonał jednorazowego zakupu za minimum 49 zł oraz prawidłowo wypełnił formularz zgłoszeniowy na stacji Orlen.
Przystępując do programu, każdy klient otrzymuje kartę, opatrzoną numerem, oraz 200 punktów powitalnych, na tzw. dobry początek. Informacje o liczbie zgromadzonych punktów przechowywane są na nowoczesnej karcie mikroprocesorowej, która zapewnia bezpieczeństwo danych. Uczestnicy programu mogą zbierać punkty według następującej reguły:
Paliwo 1 zł = 2 pkt