W ramach studiów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie funkcjonują różne programy stypendialne. Jednym z nich jest Polsko-Niemieckie Forum Akademickie (Forum). Przedsięwzięcie to stanowi część składową programu dydaktycznego dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, finansowanego przez niemiecką organizację DAAD. Forum jest jedynym studium niemieckojęzycznym w Warszawie, a jego zakres tematyczny obejmuje przede wszystkim przedmioty z dziedziny nauk ekonomicznych i społecznych. Jednym z podstawowych warunków udziału w programie jest dobra znajomość języka niemieckiego.
Początek każdego cyklu przypada na semestr letni. Lista uczestników tworzona jest zazwyczaj już od połowy lutego, przy czym w marcu organizowane jest spotkanie informacyjne. Uczestnikiem Forum może zostać każdy - wyzwaniem jest utrzymanie się w studium przez kolejne trzy semestry.
Aby uzyskać prawo do wyjazdu, należy ukończyć studium trwające trzy semestry. Wiąże się to z koniecznością zaliczenia egzaminów z ok. piętnastu przedmiotów.
Najlepsi uczestnicy programu otrzymują szansę wyjazdu na półroczne stypendium do Niemiec. Większość stypendystów wyjeżdża do Mainz lub Duisburga, gdzie znajdują się uczelnie partnerskie. Od tego roku akademickiego została wprowadzona nowa, dodatkowa forma stypendium, a mianowicie półtoraroczny pobyt na uczelni niemieckiej, zakończony uzyskaniem dyplomu jej ukończenia. Taka wyjątkowa forma stypendium przewidziana jest dla grupy najlepszych spośród stypendystów - za kryterium wyboru przyjęto oczywiście oceny uzyskiwane w czasie trwania programu.
Studenci decydujący się na udział w tego typu przedsięwzięciu, będą z pewnością zainteresowani wysokością gwarantowanego wsparcia finansowego, jak również szansą na otrzymanie możliwości wyjazdu. Niestety, uczestnicy programu nie otrzymują żadnych konkretnych informacji dotyczących liczby osób, które będą mogły wyjechać w kolejnym cyklu. Wiąże się to z tym, że co roku Biuro Forum w Warszawie składa nowy wniosek o dofinansowanie i dopiero kwota przyznana programowi na tej drodze determinuje zarówno liczbę stypendystów, jak i wysokość stypendium.