Zagraj o staż

Spośród wielu sposobów na znalezienie wymarzonej pracy z pewnością warto bliżej przyjrzeć się oferowanym przez firmy programom rekrutacji, w których wstępnym etapem jest wzięcie udziału w case studies.

Publikacja: 13.01.2004 09:06

Jedną z większych tego typu imprez jest odbywający się już po raz dziewiąty program "Grasz o Staż", organizowany przez "Gazetę Wyborczą" i PricewaterhouseCoopers. Nagrodami w konkursie są praktyki w najlepszych firmach i organizacjach pozarządowych.

Praktyka nie tylko

dla zwycięzców

W ubiegłym roku liczba oferowanych staży sięgnęła 120. Trzeba jednak pamiętać o tym, że szanse na zdobycie ciekawej praktyki mieli także ci, którzy wprawdzie nie wygrali "oficjalnie", lecz ich wynik był na tyle dobry, że firmy poza konkursem zaproponowały im miejsce pracy.

Z roku na rok oferta praktyk poszerza się i tak, na przykład, w 2003 r. nowością były staże w organizacjach pozarządowych. Warto tu wspomnieć fundację Partnerstwo dla Środowiska, która z piętnastu staży w tej grupie oferowała aż cztery.

Plan praktyki

Organizatorzy starają się zapewnić wysoki poziom programów oferowanych studentom. Najważniejszą kwestią jest przecież możliwość zdobycia konkretnych umiejętności. Dlatego też przebieg praktyki musi być szczegółowo zaplanowany, tak by gwarantował stopniowe poznawanie specyfiki pracy w danej firmie i zdobywanie ciekawych doświadczeń.

Większość praktyk rozpoczyna się w lipcu. Długość ich trwania to minimum miesiąc. Co również istotne, w zeszłym roku obowiązywała zasada, że praktykant przez pierwsze cztery tygodnie miał zagwarantowaną pensję - 1,8 tys. zł brutto lub pokrycie kosztów utrzymania w przypadku praktyk w organizacjach pozarządowych.

Kto może zagrać?

W programie mogą wziąć udział wszyscy studenci ostatnich lat studiów (od trzeciego roku), jak również absolwenci (do 35. roku życia). Ze względu na to, że zadania z reguły wymagają konkretnej wiedzy z danej dziedziny, oczekuje się, że studenci biorący udział w konkursie będą reprezentować odpowiedni poziom merytorycznego przygotowania. Oczywistym "wymogiem" jest również zaangażowanie uczestników oraz ich chęć rozwijania własnych umiejętności.

Co po kolei

Aby wziąć udział w konkursie, w pierwszej kolejności trzeba zalogować się na stronie "Grasz o staż" (www.grasz.pl). Następnie należy wypełnić formularz oraz rozwiązać dwa zadania konkursowe.

Kolejnym etapem - dla osób, którym uda się przejść case studies - są rozmowy kwalifikacyjne w firmach. Tam na poszczególne miejsca praktyk spośród trzech, czterech osób wybierana jest jedna. W ubiegłym roku współorganizator konkursu - PwC - dodatkowo oferował zwycięzcom szkolenia z zakresu planowania kariery i rozwoju osobistego.

Tegoroczny konkurs rusza już w lutym. Ponieważ samo zebranie materiałów może trwać dosyć długo, decyzję o udziale w programie warto podjąć jak najwcześniej.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego