MOL znów kupuje złoża ropy w Rosji

Węgierski konkurent Orlenu sfinalizował przejęcie kolejnej spółki posiadającej i eksploatującej złoża ropy w Rosji

Publikacja: 30.12.2006 09:39

Notowany na giełdach w Warszawie i Budapeszcie węgierski koncern paliwowy MOL sfinalizował przejęcie 100 proc. udziałów w spółce BaiTex LLC, posiadającej licencję na złoża roponośne w Rosji. Sprzedającymi są dwie teksańskie firmy - VF-NEFT Development LLC i RusOil LLC.

Cena nieznana

Transakcja została już zaakceptowana przez rosyjski Federalny Urząd Antymonopolowy. "Cena zakupu jest objęta tajemnicą" - podał MOL w komunikacie. Zaznaczył, że cena jest porównywalna do wartości rynkowej podobnych rosyjskich aktywów. BaiTex LLC ma licencję na wydobycie ropy ze złóż zlokalizowanych na polu naftowym Baituganskoye, położonym w regionie Wołga-Ural. To jedna z głównych rosyjskich prowincji produkujących ropę. Pole ma bezpośrednie połączenie rurociągiem z głównym systemem ropociągów Transnieftu.

Plany inwestycyjne

Według danych pochodzących z audytu przeprowadzonego na koniec 2005 roku, pole posiadało 66,7 mln baryłek potwierdzonych i prawdopodobnych rezerwy. Obecny poziom produkcji BaiTex LLC wynosi 1800 baryłek surowej ropy dziennie. Plany spółki zakładają zwiększenie dziennej produkcji do 14 tys. baryłek. Firma zastrzega, że ostateczne wielkości będą zależeć od warunków geologicznych i technicznych pola naftowego. Wydatki na rozwój wyniosą 200-250 mln dolarów.

Zarząd węgierskiego koncernu podkreśla, że zakup BaiTex LLC "doskonale pasuje do strategii spółki MOL, która jest skoncentrowana na akwizycji projektów wydobywczych i produkcyjnych w Rosji". W opracowanej w 2005 r. strategii zarząd MOL założył, że do 2010 r. spółka potroi produkcję węglowodorów do 300 tys. baryłek równoważnika ropy (boe) dziennie. Trzykrotnie - do 900 mln boe - mają też wzrosnąć rezerwy ropy naftowej i gazu.

Przejęcie rosyjskiej spółki wydobywczej zwiększa rezerwy węglowodorów MOL o około 23 proc. Kluczowym krokiem do realizacji celów strategicznych byłoby włączenie do grupy MOL chorwackiej INY (w listopadzie chorwacki rząd wystawił na sprzedaż 36 proc. udziałów firmy, której 25 proc. już należy do węgierskiego koncernu). Połączone zasoby obu spółek wynoszą około 600 mln boe, a wydobycie sięga 150 tys. boe dziennie.

Akcjonariusze zadowoleni

Na początku grudnia MOL informował o złożeniu oferty wiążącej na zakup udziałów w spółce wydobywającej ropę naftową w jednym z głównych regionów Rosji, posiadających sprawdzone rezerwy przekraczające 60 mln baryłek. Gdy w piątek spółka podała informację o finalizacji transakcji, jej notowania na budapeszteńskiej giełdzie wzrosły o 1 proc., do 21 600 forintów. Na GPW walory MOL zwyżkowały jeszcze bardziej, o 2,5 proc., do do 329 zł.

Złoża Rok pod znakiem zakupów

Niedawno MOL, wspólnie z INĄ, wygrał przetarg na eksploatację libijskich złóż ropy naftowej w Ghadames. Chorwacka spółka będzie samodzielnie prowadzić poszukiwania w rejonie Murzuq. W listopadzie MOL otrzymał koncesję na poszukiwania i eksploatację dwóch złóż w Pakistanie. W październiku koncern przejął wszystkie udziały w spółce NWOG-MOL, która ma koncesje na poszukiwania i wydobycie na polu Surgut-7, w autonomicznym okręgu Chanty-Mansyjskij. W pobliżu leży złoże ZMB, w którym MOL ma już połowę udziałów. W czerwcu firma zyskała poszukiwawczo-wydobywczą koncesję na tereny w północno-wschodnim Omanie.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego