Wyścig o rurową część Technologii Buczek

Publikacja: 11.01.2007 06:50

Według informacji "Parkietu", giełdowa Alchemia znajduje się na liście chętnych na zakup Zakładu Produkcji Rur (ZPR). To wolna od długów, zorganizowana część przedsiębiorstwa, wydzielona ze spółki Technologie Buczek.

- Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - komentuje Karina Wściubiak, prezes Alchemii.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Alchemia informowała, że jest bliska sfinalizowania dwóch przejęć. O większym zakupie - Huty Bankowej od koncernu Mittal Arcelor - już wiadomo. Akt notarialny zostanie podpisany w najbliższych dniach. Jak mówiła K. Wściubiak, prezes Alchemii, druga z przejmowanych spółek ma być "mniejsza", jej sytuacja jest zawiła, a sprzedażą zajmuje się syndyk. Opis pasuje do ZPR i Technologii Buczek.

Zdaniem K. Wściubiak, do zakupu "mniejszej firmy" mogłoby dojść na przełomie stycznia i lutego. Czy jest możliwe, że syndyk wyłoni inwestora dla ZPR właśnie w tym czasie? - To bardzo prawdopodobne - mówi Emilian Salej, syndyk zajmujący się sprzedażą składników Technologii Buczek. - Trwa właśnie wycena majątku. Niezwłocznie po jej zakończeniu powinniśmy dostać zgodę sądu na przeprowadzenie przetargu. Otrzymaliśmy sporo listów intencyjnych - dodaje. Według nieoficjalnych szacunków, wartość ZPR opiewa na 12-13 mln zł.

Do Technologii Buczek należy Huta Buczek, produkująca walce hutnicze. Spółka również ma szansę trafić w ręce inwestora, jednak to odleglejsza perspektywa. Trwa bowiem spór z giełdowym Eurofaktorem w sprawie jego zaangażowania kapitałowego. Sąd może go rozstrzygnąć nawet za kilka miesięcy. Dopiero wtedy syndyk będzie wiedział, czy ma do zaoferowania inwestorom 51 czy 100 proc. akcji Huty Buczek.

Tymczasem Huta Batory - spółka zależna Alchemii - otrzymała 10-letnią koncesję na obrót energią elektryczną i gazem. Kupiła również infrastrukturę do dystrybucji tych mediów za 8,7 mln zł. - Będziemy kupować energię na własne potrzeby, jak również sprzedawać ją zewnętrznym podmiotom - mówi K. Wściubiak. Nie zdradza jednak, jaki będzie to miało wpływ na skonsolidowane wyniki Alchemii. Jeszcze w tym miesiącu spółka może opublikować prognozę wyników na 2007 rok.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego