Wprowadzenie podatku liniowego jest w znacznej mierze kwestią polityczną. Co prawda Platforma Obywatelska do wyborów szła z nim na sztandarach, jednak konieczność stworzenia rządu koalicyjnego oraz prawdopodobna niechęć prezydenta do tego typu rozwiązania stawia wprowadzenie go w życie pod znakiem zapytania. Nie trzeba zresztą szukać problemu w ewentualnym wecie prezydenta. Pierwszy kandydat do stworzenia rządu koalicyjnego, czyli PSL, napisał bowiem w swoim programie przedwyborczym z kwietnia 2007: "Przy aktualnych problemach budżetowych wprowadzenie podatku liniowego zwiększałoby znacznie poziom ubóstwa. Jesteśmy przeciwni wprowadzeniu podatku liniowego".
Może jednak Platforma ma argumenty, które są w stanie przekonać koalicjanta. Dlatego zamiast myśleć o politycznych uwarunkowaniach i politycznej retoryce, pochylmy się nad analizą przypadków wprowadzenia podatku liniowego w innych krajach.
Analizę taką znajdujemy w pracy Międzynarodowego Funduszu Walutowego sprzed nieco ponad roku o tytule "The Flat Tax (es): Principles and Evidence". Autorzy stwierdzają, że pomijając już to, iż poszczególne przypadki wprowadzenia podatku liniowego różnią się znacząco między sobą, niewiele jest empirycznych dowodów pokazujących efekty jego wprowadzenia.
W tym kontekście ciekawa była niedawna wypowiedź posła PO Adama Szejnfelda, który jednym tchem wymienił kilka krajów, gdzie obowiązuje już podatek liniowy (Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Rumunia), z którymi Polska musi konkurować. Warto przypomnieć, że gdy na przykład kraje bałtyckie wprowadzały podatek liniowy, to był on na poziomie 25-33 proc.
Warto również zwrócić uwagę na inne wnioski płynące z artykułu specjalistów MFW, które odnoszą się bezpośrednio do konsekwencji ekonomicznych wprowadzenia podatku liniowego w wielu krajach. Przytoczę tylko kilka z nich. Po pierwsze, niepotwierdzony został pozytywny wpływ wprowadzenia podatku liniowego na dochody budżetowe i nie wystąpił tzw. efekt Laffera. Wyjątkiem jest Rosja, jednak wzrost dochodów, który tam nastąpił, był raczej związany z innymi czynnikami. Po drugie, trudno jest udowodnić, że podatek liniowy wpływa na poprawę ściągalności podatków (jeśli ona następuje, to wynika z innych elementów reform). Po trzecie, w wielu krajach system podatkowy z podatkiem liniowym PIT niekoniecznie był mniej skomplikowany.