Prawa do emisji CO2 w Polsce zostaną rozdzielone na nowo? To bardzo prawdopodobne po tym, jak projektu rozporządzenia w tej sprawie nie przyjął w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów.
Z informacji, do których dotarł "Parkiet", wynika, że jest już nowy pomysł na rozdzielenie uprawnień do emisji CO2 w latach 2008-2012. Jeśli wejdzie on w życie, będzie prawdziwa rewolucja.
Energetyka dostanie
jeszcze więcej
- Chodzi o to, aby wszystkim branżom przyznać limity emisji według tego samego przelicznika - mówi nasz informator. Dodaje, że nowa koncepcja zyskuje coraz większe poparcie wśród członków rządu. Dlaczego? Jest o wiele bardziej korzystna dla elektrowni i elektrociepłowni niż rozwiązanie, nad którym dotychczas pracowało Ministerstwo Środowiska. Jak wynika z obliczeń, do których dotarliśmy - elektrownie zawodowe i elektrociepłownie dostałyby prawa do emisji rocznie około 144 mln zamiast 132 mln ton CO2. Jednocześnie innym branżom przemysłu wolno byłoby bezpłatnie wyemitować nie 68,85 mln ton, ale 56,5 mln ton dwutlenku węgla. Zatem sektory takie jak chemiczny, cementowy czy hutniczy dostać mogą w sumie średnio o niemal 18 proc. uprawnień emisyjnych mniej, niż im zaproponowano w lutym, kiedy i tak już zmieniono projekt na korzyść energetyki.